Stworzenia z głębin oceanów: Kształty i formy jakich nie znamy

W głębinach kryją się gatunki stworzeń, o których często nie mamy pojęcia /Instagram
Reklama

Blobfish

Rząd: skorpenokształtne

Występowanie: Australia i Tasmania

Wygląd: Ta obślizgła ryba jest jednym z najbrzydszych zwierząt na świecie. Struktura jej około 30-centymetrowego ciała jest dostosowana do głębokości, na której żyje. Z powodu ogromnego ciśnienia nie ma kręgosłupa ani pęcherza gazowego. Jej ciało tworzy galaretowata masa, która ma tylko trochę mniejszą gęstość od wody, co umożliwia jej unoszenie się nad dnem morskim.

Życie: Ryby te zamieszkują głębokie wody, gdzie nie przenika światło słoneczne. Żyje na głębokościach od 800 do 1500 metrów, nigdy nie poruszając się więcej niż 300 metrów poniżej poziomu morza. Żywią się głównie skorupiakami i mięczakami.

Reklama

Ciekawostka: Ryby te są często uboczną zdobyczą podczas połowów. Swój nieforemny kształt uzyskują dopiero na mieliźnie, gdzie ciśnienie jest niższe.

***Zobacz także***

Phyllopteryx taeniolatus

Rząd: ciernikokształtne

Występowanie: Na głębokościach 3 do 50 metrów w okolicy południowego wybrzeża Australii

Wygląd: Na pierwszy rzut oka wygląda jak skrzyżowanie zwierzęcia z rośliną. Przypomina wodorosty, co czyni go dobrze zamaskowanym. Dorasta do 45 cm długości.

Życie: Żywi się małymi skorupiakami i zooplanktonem. Pożywienie znajduje na przykład w skałach klifu, gdzie wkłada swój długi rurkowaty nos. Jest w stanie przepłynąć około 150 metrów na godzinę. Ma podobną metodę rozmnażania jak konik morski, ponieważ to samiec zachodzi w ciążę. Co prawda nie jest w stanie wytworzyć ikry, ale nosi ją w specjalnej torbie.

Ciekawostka: Te rybki od 1982 roku są pod ochroną, wpisane na Czerwoną listę zwierząt ginących i zagrożonych. Są one również symbolem australijskiej floty.

Wampirzyca piekielna

Rząd: wampirzyce

Występowanie: wody umiarkowane i podzwrotnikowe

Wygląd: Osiąga długość około 15 cm, z ramionami nawet do 30 cm. Galaretowate ciało ma kolor od czerwieni po czerń. Zachwycające są jej duże oczy o średnicy około 2,5 cm. Ośmioro ramion jest połączonych błonami, a typowe przyssawki znajdują się tylko na ich końcach.

Życie: Ten głowonóg porusza się na głębokości około jednego kilometra w głębinach morskich. Unikatowy metabolizm pozwala samicom wampirom radzić sobie z tlenem w środowisku, w którym jest jego niedobór. Poruszają się przy użyciu pary trójkątnych płetw, znajdujących się po bokach ciała. Według odkryć kopalnych zwierzę to osiągnęło największy rozwój w okresie jurajskim.

Ciekawostka: Mimo swojej nazwy są zupełnie nieszkodliwe. Ich główne pożywienie stanowią resztki organiczne, czyli tzw. morski śnieg.

Żabnica prążkowana

Rząd: żabnicokształtne

Występowanie: Głównie w Pacyfiku, od Japonii po Nową Zelandię.

Wygląd: Żabnica nie jest zbyt duża, dorasta do długości od 18 do 22 cm. Jej ciało ma okrągły kształt i jest pokryte dużą liczbą długich frędzlowatych narośli, które pozwalają jej chować się wśród koralowców. Każdy osobnik może różnić się kolorem od pozostałych, przyjmując zabarwienie od pomarańczowego przez brąz aż po czerń.

Życie: Kamuflaż pozwala temu drapieżnikowi czaić się na zdobycz, którą wabi mięsistym wisiorkiem, zwanym ilicum, umieszczonym na czole. Przyciąga ofiarę jak rybak swoją wędką. Kiedy ofiara się zbliża, otwiera pysk i zasysa ją.

Ciekawostka: Żabnica często imituje falowanie i porusza się razem z wodorostami w rytmie fal.

Diugoń przybrzeżny

Rząd: brzegowce

Występowanie: wody tropikalne Zatoki Perskiej, wybrzeża Afryki Wschodniej, Azji, Australii i Nowej Gwinei

Wygląd: Jego pulchne, hydrodynamicznie ukształtowane ciało przypomina ciało walenia. Zwykle ma 2,4-3,2 metra długości i waży do 200 kg. Ponieważ jest to ssak, to potrzebuje wziąć wdech co dwie minuty. Używa nozdrzy na czubku głowy, które umożliwiają mu oddychanie bez wynurzania całego ciała.

Życie: Diugoń to bojaźliwy ssak wodny żyjący w płytkich zatokach morskich. Żywi się głównie roślinami wodnymi, które żuje za pomocą zrogowaciałych płytek wyrastających z górnej i dolnej szczęki. Przeważnie poluje na jedzenie w nocy za pomocą wrażliwych na dotyk wąsów na pysku.

Ciekawostka: Według greckich mitów syreny swoim śpiewem przyciągały statki wpływające na mieliznę. Diugonie, które są z nimi utożsamiane, wydają z siebie pomruk.

Szkaradnica


Rząd: skorpenokształtne

Występowanie: ciepłe morza wzdłuż całego Zwrotnika Koziorożca

Wygląd: Często nazywany jest "kamienną rybą", ponieważ trudno ją odróżnić od raf kamiennych lub koralowych. Bardzo często jej grzbiet jest porośnięty wodorostami lub jest zakopana w piasku, z którego widać tylko oczy i pysk. Osiąga od 25 do 50 cm.

Życie: Kamienna ryba może być zakopana w piasku nawet 24 godziny. Po pożywienie wyrusza ku brzegowi, głównie po zmroku. Należy do bardzo trujących ryb, a gruczoły odpowiedzialne za to znajdują się w płetwie grzbietowej. Może być niebezpieczna dla ludzi, o czym świadczą statystyki - co roku umiera około 20 osób, które przypadkowo na nią nachodzą.

Ciekawostka: Jej trucizna ma charakter białkowy i powoduje rozpad tkanek, porażenie i zatrzymanie akcji serca. Istnieje antidotum na zatrucie, ale należy je podać w ciągu kilku godzin.

Elysia chlorotica

Rząd: workojęzykowce

Występowanie: wybrzeże oceanu Atlantyckiego

Wygląd: Ten ślimak morski jest jednym z najciekawszych stworzeń na naszej planecie. Chociaż jest to zwierzę, może odżywiać się miesiącami jako roślina. Pomagają mu chloroplasty, które pozyskuje z komórek glonów, którymi się żywią. Podobnie jak rośliny potrzebuje dużo światła słonecznego, więc porusza się w płytkich wodach. Małe ślimaki są brązowe z czerwonymi plamami, ale stopniowo stają się zielone ze względu na chlorofil. Zwykle osiągają jedynie 2-3 centymetry długości.

Życie: Poruszają się pomału, a do badania otoczenia wykorzystują czułki. Podczas jedzenia glonów ślimak dźga je ostrym aparatem ustnym, a następnie wysysa z nich zawartość.

Ciekawostka: Jeśli młody ślimak będzie jadł glony przez dwa tygodnie, to otrzyma tyle chloroplastów, że składników odżywczych wystarczy do końca jego rocznego życia.

Żeglarz portugalski

Rząd: rurkopławy

Występowanie: Najczęściej spotykany jest w ciepłych i tropikalnych morzach Atlantyku i Oceanu Indyjskiego, Morza Karaibskiego i Pacyfiku. Dociera również do Morza Śródziemnego.

Wygląd: Na pierwszy rzut oka żeglarz wygląda jak wydłużona meduza, w rzeczywistości jest to polipowiec żyjący w kolonii, co oznacza, że składa się z wielu pojedynczych organizmów, z których każdy wykonuje osobne zadanie z korzyścią dla całości. Inaczej nie przetrwałby sam. Wliczając macki, zwykle osiąga długość około 10 metrów, czasem nawet do 30. Ciało składa się z pęcherza, który unosi się na powierzchni morza, a dolna część składa się z długich ramion.

Życie: Żeglarz wabi swoją zdobycz fosforyzującym kolorem, a następnie zabija ją gwałtownie trującymi, kłującymi komórkami. Najczęściej można go zobaczyć na powierzchni oceanu, gdzie pozwala się unosić przez prądy i wiatry.

Ciekawostka: Dla człowieka spotkanie z nim jest bardzo bolesne i ból trwa zwykle od 1 do 3 godzin. Rana może goić się wiele dni lub wywołać reakcję alergiczną.

Połykacz

Rząd: gardzielcokształtne

Występowanie: wody tropikalne i subtropikalne na całym świecie

Wygląd: Osiąga około jednego metra długości i waży około jednego kilograma. Ta dziwna ryba ma czarny kolor i wydłużone ciało. Pod dolną szczęką ma torbę podobną do torby pelikana, w którą łapie zdobycz. W połączeniu z rozciągliwym żołądkiem jest ona w stanie połknąć ofiarę dużo większą niż on sam. Połykacz ma również narząd świetlny na końcu ogona, którym przyciąga potencjalną ofiarę.

Życie: Jest to ryba występująca na głębokości około jednego kilometra głębokości, ale można ją również zobaczyć siedem kilometrów pod powierzchnią. Ze względu na swoją dziwną budowę ciała nie jest bardzo dobrym pływakiem, więc podczas polowania polega na swoim świetlistym narządzie, na czubku ogona. Często szuka padliny spadającej na dno.

Ciekawostka: Po łacinie i po angielsku jej nazwa oznacza pelikana.

Pławikonik sargassowy

Rząd: igliczniokształtne

Występowanie: północno-wschodni Ocean Atlantycki, Morze Północne, Morze Śródziemne, Morze Czarne

Wygląd: Pławikonik to rodzaj ryby morskiej, znany z nietypowego kształtu ciała i głowy, która przypomina głowę konia. Jest to mała ryba o wielkości około 15 cm. Ciało ma w kształcie litery S zakrzywione w odcinku szyi i na początku ogona poniżej ciała. Pławikonik charakteryzuje się również bardzo wydłużonym pyskiem, na którego końcu znajdują się małe usta.

Życie: Konik żyje głównie przy dnie, gdzie jest przyczepiony do glonów lub roślin za pomocą ogona i ssie wodę, z której filtruje żywność w postaci maleńkich skorupiaków i planktonu. Ruch płetwy grzbietowej pomaga mu się poruszać, nie pływa głową do przodu jak inne ryby. Przez większość czasu stoi nieruchomo w wodzie, przyczepiony do dna.

Ciekawostka: Pławikoniki zawierają trwałe małżeństwa, które są stale wzmacniane przez specjalne tańce rytualne. Unikalny jest również sposób opieki nad potomstwem, gdy samiec nosi zapłodnione jaja w specjalnej torbie na brzuchu.

Treści popularno-naukowe z miesięcznika Świat na Dłoni wydawnictwa Amconex

Świat na Dłoni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy