Reklama

Stworzenia z głębin oceanów: Kształty i formy jakich nie znamy

W głębinach kryją się gatunki stworzeń, o których często nie mamy pojęcia /Instagram

Oceany wciąż nie zostały w pełni zbadane. Jednak w ich głębinach żyje wiele unikatowych zwierząt o dziwnych kształtach i formach, które przystosowały się do ekstremalnych warunków bez światła słonecznego i przy niewiarygodnym poziomie ciśnienia. Zanurzmy się na spotkanie z najdziwniejszymi zwierzętami.

Blobfish

Rząd: skorpenokształtne

Reklama

Występowanie: Australia i Tasmania

Wygląd: Ta obślizgła ryba jest jednym z najbrzydszych zwierząt na świecie. Struktura jej około 30-centymetrowego ciała jest dostosowana do głębokości, na której żyje. Z powodu ogromnego ciśnienia nie ma kręgosłupa ani pęcherza gazowego. Jej ciało tworzy galaretowata masa, która ma tylko trochę mniejszą gęstość od wody, co umożliwia jej unoszenie się nad dnem morskim.

Życie: Ryby te zamieszkują głębokie wody, gdzie nie przenika światło słoneczne. Żyje na głębokościach od 800 do 1500 metrów, nigdy nie poruszając się więcej niż 300 metrów poniżej poziomu morza. Żywią się głównie skorupiakami i mięczakami.

Ciekawostka: Ryby te są często uboczną zdobyczą podczas połowów. Swój nieforemny kształt uzyskują dopiero na mieliźnie, gdzie ciśnienie jest niższe.

***Zobacz także***

Treści popularno-naukowe z miesięcznika Świat na Dłoni wydawnictwa Amconex

Świat na Dłoni

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje