Reklama

Stary Kot z Wuhan: Na pomoc uwięzionym zwierzętom

W opuszczonych mieszkaniach w Wuhan zostały tysiące zwierząt. Kilku ludzi postanowiło im pomóc /GREG BAKER/AFP /East News

​Puste ulice i opuszczone domy - od jakiegoś czasu tak wygląda miasto Wuhan. Miliony mieszkańców wyjechały stąd, by świętować Nowy Rok, lecz będąc poza domem dowiedzieli się, że nie mogą do niego wrócić. Część z nich zostawiła w mieszkaniach swoje zwierzęta. Jedynym ratunkiem są dla nich ochotnicy, którzy, ryzykując zdrowiem i konfliktem z prawem, dokarmiają pozostawione samym sobie stworzenia.

Reklama

Spustoszone przez wybuch epidemii koronawirusa miasto, którego nazwa pojawia się w co drugiej dyskusji, która toczy się na świecie od początku 2020. Środek dnia. Mężczyzna w średnim wieku wspina się po rynnie po to, by włamać się do opuszczonego apartamentu na trzecim piętrze. Ale to nie jest zwykły włamywacz.

43 - letni Lǎo Māo ("Stary Kot") wchodzi do pustego mieszkania po to, by dokarmić dwa koty uwięzione tam już od kilkunastu dni. Właściciele, młoda para, wybrali się na trzydniową wycieczkę z okazji Nowego Roku, która okazała się kilkutygodniowym oczekiwaniem. 

Reklama

Dowiedzieli się o tym, że grupa ludzi pomaga głodującym zwierzętom, które zostały w Wuhan, więc zdobyli kontakt do mężczyzny ukrywającego się pod pseudonimem Stary Kot. Po kilku dniach Lǎo Māo dzwoni i informuje, że ich pupile żyją. Zdążył.

23 stycznia władze podjęły decyzję o zamknięciu Wuhan do odwołania. Oznacza to, że nikt nie może stamtąd wyjechać ani tam wjechać. Burmistrz Wuhan stwierdził w swoim oświadczeniu, że około pięciu milionów mieszkańców miasta opuściło je, by świętować Chiński Nowy Rok, a teraz przebywa poza nim.

Według Lǎo Māo daje to jakieś 50 tysięcy zwierząt uwięzionych w opuszczonych domach. - Dotychczas udało nam się uratować około tysiąca - pisze na profilu w mediach społecznościowych.

On i jego przyjaciele, którzy pomagają zwierzętom, nie ujawniają swoich prawdziwych imion i nazwisk, bo nie chcą, aby ich rodziny wiedziały, że kręcą się po zakażonym mieście zamiast siedzieć w domu. 

Część ludzi boi się także, że zwierzęta roznoszą groźnego koronawirusa. Jak podaje "New York Post" w miasteczku Suichang władze zakomunikowały, aby trzymać psy i koty w domu. Jeśli pojawią się na ulicy, zostaną uśpione.

Jednak pozbawione pomocy ludzi takich, jak Stary Kot i jego ekipa, zwierzęta skazane są na pewną śmierć. Mężczyzna stwierdził na swoim profilu w serwisie Weibo, że około 5 tysięcy stworzeń w Wuhan może umrzeć z głodu w najbliższych dniach. Nie załamuje jednak rąk.

- Nasze telefony praktycznie nie przestają dzwonić. Prawie w ogóle nie śpimy. Na szczęście dołącza do nas coraz więcej osób i działamy dalej - relacjonuje. Nie wszyscy bohaterowie noszą peleryny.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje