Reklama

Siedem polskich grzechów głównych

Są wkurzające, ale na szczęście nie śmiertelne. Oto feralna siódemka i siedem sposobów uniknięcia piekła.

Reklama

1. Nieżyczliwość

Reklama

Mówimy tu o zwyczajnej sympatii, mówimy po prostu o lubieniu bliźniego swego. A tu zero, nul.

Czyściec: zacznijmy od spraw najprostszych. Gdy następnym razem zatrzyma się obok nas auto i padnie pytanie, jak dojechać do miejsca X, wyjaśnijmy to dokładnie - może nawet rysując mapkę - a nie mówmy: "Na światłach w lewo, a potem się pan kogoś tam zapyta". To właśnie małe gesty zapewniają zbawienie.

2. Męcząca gościnność

Wiemy, wiemy, cudzoziemcom to się u nas podoba, chociaż najpewniej podejrzewają, że wciskanie w nich na siłę jedzenia i zmieniane co chwila półmiski są tuczeniem ofiary przed słowiańska kanibalistyczną orgią. Podkarmią, upiją i zeżrą przy muzyce Chopina, Polaki jedne. A podoba im się głównie to, że uszli z życiem. W dodatku, gdy już uda się pożegnać ze stołem, czeka nas jeszcze półgodzinne pożegnanie przy drzwiach wyjściowych w korytarzu. Ratunku!

Czyściec: ratunek jest prosty. Znajomi nie odwiedzają się wzajemnie dlatego, że są głodni, tylko dlatego, że się lubią. Gdy ktoś wpada na kawę, herbatę, piwo, nie trzeba zaraz wysypywać na stół całej lodówki i stawiać litra wódki. To budzi uzasadniony strach przed rewizytą.

3. Wieczne narzekanie

Widzimy psa na ulicy, który kłania się, wyciąga skrzypce i gra z nut koncert Beethovena, a my wrzucamy mu monetę do kapelusza i mówimy do żony: "Fałszował, ale może jest bezdomny? I co na to poradzić" Taka gmina.

Czyściec: więcej luzu. Nie mamy monopolu na wszechwiedzę i wszędzie wokół są fajne rzeczy do dostrzeżenia, z których można się wiele nauczyć. Trzeba tylko pozbyć się kompleksów, które każą sądzić, że zjadło się wszystkie rozumy, i przestać oceniać wszystko i wszystkich. Poza tym to nieprawda, że żona sąsiada jest ładniejsza, kolega zza biurka zarabia więcej, a trawa w ogrodzie sąsiadów jest zieleńsza.

Dowiedz się więcej na temat: szczęście

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje