Reklama

Rekin - doskonały drapieżnik z głębin!

Żarłacz biały - największe osobniki osiągają długość 7 metrów i żyją ponad 70 lat. Jego jedynym naturalnym wrogiem, oprócz ludzi, jest orka oceaniczna /Getty Images

Od ponad 385 milionów lat zamieszkują planetę Ziemię, a konkretnie jej morza i oceany – mowa o rekinach. Trudno byłoby znaleźć bardziej doskonałych drapieżników.

Reklama

Rekiny są ewolucyjnie przystosowane do życia w wodzie, mają opływowe ciało, świetny węch, zdolność do odbierania sygnałów elektrycznych, a co najważniejsze dla drapieżników - ostre i stale rosnące zęby. Jak ewoluowali dzisiejsi władcy mórz? 

Nowe badanie przeprowadzone przez amerykańskich i brytyjskich paleobiologów mogłyby znaleźć odpowiedź na to pytanie. Jednocześnie populacja rekinów maleje za sprawą człowieka kierowanego pragnieniem ich mięsa. 

Reklama

Czy nadal jest możliwe zachowanie wszystkich jak dotąd poznanych gatunków, czy też oceany staną się uboższe?

Skąd się wzięły?

Rekiny są chyba najbardziej przerażającymi drapieżnikami na naszej planecie. Budzą w ludziach grozę m.in. za sprawą filmów, które nakręcono na ich temat, ale bardzo często nie mają one wiele wspólnego z rzeczywistością. Zdecydowana większość rekinów nie poluje na zwierzęta wielkości człowieka, a inne po prostu nie lubią ludzkiego mięsa!

Te ryby chrzęstnoszkieletowe od dawna są częścią ziemskiego ekosystemu. Wiele odkryć paleontologicznych potwierdza ich obecność zarówno w wodach w trzeciorzędzie, mezozoiku, jak i paleozoiku. Należy pamiętać, że różnorodność rekinów był, tak jak i obecnie bardzo szeroka i nie ograniczała się tylko do przodków żarłacza białego (Carcharodon carcharias).

Ewolucji nie da się zatrzymać!

Przez miliony lat fauna oceanów świata ewoluowała, a wraz z nią rekiny. Ich populacja przeżyła wiele wzlotów i upadków pod względem liczebności, ale nigdy całkowicie nie zniknęły one z wód. Mimo to rozwój tych ryb nie został jeszcze w pełni poznany. Naukowcy od jakiegoś czasu zadawali sobie pytania dotyczące relacji współczesnych rekinów z tymi dawno wymarłymi. 

Badanie paleontologiczne przeprowadzone przez brytyjsko-amerykański zespół naukowców pomogło rzucić światło na pewne fakty. Jego przedmiotem była zaledwie jedna skamielina. Jest to osobnik z tajemniczego gatunku Gladbachus adentatus, mający około 385 milionów lat, znaleziony na terytorium dzisiejszych Niemiec.


21 wiek

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: rekin | Żarłacz biały | ewolucja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje