Reklama

Prawdziwa historia... prysznica

Ciekawe, ilu z nas, korzystając na co dzień z rzeczy tak powszechnej jak prysznic, wie cokolwiek o osobie, od której urządzenie to wzięło swą nazwę?

Zwłaszcza, że w znanych dziś powszechnie językach pierwowzór tego brzmienia się nie zachował (ang. shower, fr. douche, niem. dusche, czes. sprcha) - nawet w niemieckim, języku, którym posługiwał się twórca prysznica. Ani w czeskim, a to właśnie w późniejszych Czechach leżało uzdrowisko, w którym prysznic po raz pierwszy został zastosowany.

Reklama

Wodny szarlatan

Wynalazca prysznica, Vincenz Priessnitz, jest jednocześnie ojcem metody leczniczej zwanej wodolecznictwem (dziś częściej hydroterapią) - najstarszej metody lecznictwa naturalnego. Dziś stosują ją wszystkie sanatoria, jednak w czasach, gdy Priessnitz rozpoczynał swoją działalność, leczenie wodą uważano za szarlatanerię - do tego stopnia, że "wodnemu doktorowi" wytoczono nawet proces sądowy. Co ciekawe, ten uznany później za geniusza lekarz nie miał żadnego medycznego wykształcenia; całą swoją metodę stworzył wyłącznie na podstawie obserwacji przyrody.

Vincenz Priessnitz był synem rolnika z Grafenbergu, jak nazywał się wówczas dzisiejszy czeski Jesenik. W wieku 12 lat został zmuszony do przejęcia gospodarstwa po ojcu, co nie pozostawiło mu zbyt wiele czasu na naukę. Prawdopodobnie do końca życia nie potrafił czytać ani pisać; tym tłumaczy się nieraz fakt, iż swojej metody nie spisał ani nie opublikował żadnych wyników swych badań. Posiadał za to znakomitą pamięć i zmysł obserwacji. Jego nauczycielką stała się przyroda, której bardzo wnikliwie się przyglądał. Nadzwyczajne właściwości lecznicze wody po raz pierwszy odkrył w lesie - obserwując z ukrycia, jak postrzelona przez myśliwego sarna wyleczyła sobie zranioną nogę, mocząc ją w leśnym źródełku. Później obserwował wędrownego włóczęgę, który wyleczył kulejącą krowę za pomocą zimnych kompresów.

MWMedia

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: prysznic | uzdrowiska | wody

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje