Reklama

Pra...babka premiera ukradła majtki

Wśród przodków premiera Australii Kevina Rudda odkryto młodocianą złodziejkę bielizny i skazańca zesłanego za kradzież cukru.

Odkrycie jest wynikiem trwającego od ponad roku genealogicznego dochodzenia, które przeprowadził Kościół Mormonów, słynący z dogłębnych badań genealogicznych.

Reklama

Najpierw była kara śmierci

Okazało się, że Rudd, podobnie jak wielu Australijczyków, ma wśród przodków skazańców. Za kradzież sukienki i bielizny należącej do innej dziewczynki jego praprapra...prababkę, Mary Wade, początkowo skazano na karę śmierci, zamienioną później na zesłanie do Australii. Wraz z 200 innymi kobietami przybyła na miejsce już w drugim transporcie.

Dziś to powód do dumy

Z kolei jego prapra...pradziadek, Thomas Rudd, trafił do ojczyzny Aborygenów za "niezgodne z prawem wejście w posiadanie woreczka cukru".

Reuters odnotowuje ciekawą zmianę, jaka dokonała się w podejściu Australijczyków: podczas gdy w przeszłości fakt posiadania w rodzinie skazańca był skrzętnie ukrywany, dziś jest traktowany raczej jako powód do dumy.

Naród o ciekawych korzeniach

Pierwsi europejscy osadnicy przybyli do Australii z Wielkiej Brytanii w 1788 roku, żeby założyć brytyjską kolonię karną. Do roku 1868 trafiło do niej ponad 160 tys. skazańców.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje