Niezwykle rzadki meteoryt odnaleziony. To on rozbłysnął nad Europą

Sensacyjne znalezisko w Wielkiej Brytanii /Twitter
Reklama

Ostatniego dnia lutego wielu Brytyjczyków było świadkami niezwykłego rozbłysku na niebie. Spektakularną kulę ognia spowodował wówczas meteoroid, któremu jak się właśnie okazało, udało się przedrzeć przez ziemską atmosferę. Znalezisko trafiło w ręce naukowców, dzięki czemu w końcu wiemy, z czym wyjątkowym mieliśmy do czynienia.

Na przełomie lutego i marca media rozpisywały się o efektownym błysku widocznym głównie w Wielkiej Brytanii. Zjawisko zarejestrowało wiele kamer monitoringów, a nagrania błyskawicznie zdobyły popularność w internecie.

Jak zawsze przy takiej okazji bywa, nie zabrakło różnych teorii spiskowych na temat tajemniczej kuli ognia. Natomiast eksperci jak zawsze przekonywali, że całe zamieszanie spowodował zwykły meteor. Co kilka tygodni pojawiają się one w zaludnionych miejscach, ukazując się w doprawdy wyjątkowy sposób.

Tutaj zazwyczaj historie się kończą, ponieważ kosmiczne skały ulegają atmosferze i nie docierają do naszej planety, jednak tym razem stało się inaczej. Meteoroid dotarł na Ziemię i został znaleziony w miejscowości Winchcombe (Wielka Brytania).

Reklama

Największy jego fragment waży zaledwie 300 gramów. Meteoryt jest niezwykle rzadkim chondrytem węglistym, co za tym idzie, posiada materiał organiczny oraz niezbędne do życia aminokwasy. Co ciekawe, mniej niż pięć procent wszystkich meteorytów stanowią rzeczone chondryty węgliste.

Oczywiście lwia część kamienia spłonęła w atmosferze. Astronomowie twierdzą, że spadał on z szybkością prawie 50 tysięcy kilometrów na godzinę.

W ciągu ostatnich 29 lat nie namierzono żadnego innego meteorytu w Wielkiej Brytanii, a w całej historii tego kraju nigdy nie znaleziono chondrytu węglistego - to świadczy o niezwykłości tego znaleziska.

Naukowcy liczą, że skała może im pomóc dowiedzieć się więcej o pochodzeniu Układu Słonecznego, a nawet o życiu na Ziemi. Pozostaje nam jedynie trzymać za nich kciuki.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Meteor | Meteoryt | Meteoroid | Wielka Brytania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy