Niebywały wyczyn strażaka! Uratował spadającą kobietę

Tomas Jaunzems / fot: @Latvianfirefighters na Facebooku /facebook.com

Myśleliśmy, że takie rzeczy zdarzają się wyłącznie w filmach. Łotewski strażak Tomas Jaunzems podczas niedawnej interwencji uratował życie kobiety, która rzuciła się z okna na czwartym piętrze. Dzielny strażak… złapał ją w locie.

Reklama

Do zdarzenia doszło niedawno w Rydze. Straż pożarna dostała wezwanie do jednego z tamtejszych apartamentowców. Nie chodziło jednak o pożar, tylko domniemaną próbę samobójczą.

Niestandardowa interwencja

Na miejsce momentalnie wysłano liczny oddział strażaków. W oknie na czwartym piętrze dostrzegli kobietę, która groziła, że skoczy, jeśli ktokolwiek spróbuje się do niej zbliżyć.

Reklama

Strażacy postanowili nie podejmować ryzyka i zamiast na czwarte, udali się na trzecie piętro, do lokalu mieszczącego się poniżej okna szykującej się do skoku desperatki. Tomas Jaunzems wychylił się w oknie i obserwował jej ruchy.

W tym czasie jeden z kolegów go zabezpieczał, żeby przy próbie złapania samobójczyni nie runął na ziemię razem z nią. W tym samym czasie do mieszkania kobiety próbowali się dostać z wyższej kondygnacji kolejni strażacy.

Nie zdążyli. W ułamku sekund dostrzegli tylko skaczącą kobietę i nagłe szarpnięcie jej ciała. To był Tomas Jaunzems, który sprawnym ruchem złapał ją w locie i z pomocą asystującego mu kolegi po fachu wciągnął bezpiecznie do budynku.

Bohater Łotwy i nie tylko

O wyczynie dzielnego mężczyzny, który w straży pożarnej służy już od pięciu lat, pewnie nie dowiedziałby się nikt poza kumplami z pracy, gdyby nie... media społecznościowe. Jeden z obecnych w pokoju strażaków nagrał bowiem jego interwencję i umieścił w sieci.

Strażak stał się bohaterem całej Łotwy, a wieści o jego brawurowym zachowaniu obiegły media na całym świecie.

"Postanowiłem zostać strażakiem, ponieważ jestem patriotą. Ratowanie ludzkiego życia, dobytku moich rodaków i domów przed ogniem było dla mnie najważniejszą motywacją. Nigdy czegoś podobnego nie ćwiczyliśmy. Czy to był najtrudniejszy dzień w mojej pracy? Każdy jest inny, każdego czekają nas inne wyzwania" - tłumaczył w rozmowie z Bored Panda.

Tomas Jaunzems doczekał się uznania nie tylko mediów i internautów. Nagrody i wyróżnienia za udaną akcję zapowiedzieli już jego przełożeni ze straży pożarnej i szef MSW Łotwy Rihards Kozlovskis.

Zobaczcie sami krótkie nagranie z jego interwencji:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje