Reklama

Najważniejsze obiekty sakralne w Tatrach

Kaplica na Wiktorówkach /Albin Marciniak /East News

Objawienie Matki Boskiej w rejonie Polany Rusinowej, widoczny doskonale z Zakopanego symboliczny krzyż na Giewoncie, czy najwyżej w Polsce położona figurka maryjna to tylko niewielka próbka miejsc kultu i obiektów sakralnych w Tatrach. Warto je poznać, szczególnie gdy w bliskości szczytów dostrzegamy coś więcej niż - tylko i aż - piękno natury.

Niewyjaśnione zaginięcia turystów w Tatrach

Reklama

Uwiecznione na powyższym zdjęciu Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach znajduje się nieopodal Polany Rusinowej, tuż przy prowadzącym na nie niebieskim szlaku. Pewnie nigdy by nie powstało, gdyby nie wydarzenia z 1860 roku.

Apel Jaśniejącej Pani

W tej historii, jak w wielu podobnych, pozostaje wiara w relacje świadków. Wojciech Łukaszczyk, pasterz z Murzasichla, postawił 160 lat temu Zakopane i okolice na równe nogi, gdy opowiedział o tym, co w pobliżu Polany Rusinowej spotkało pewną młodą dziewczynę.

Czternastoletnia Marysia Murzańska, relacjonował mężczyzna, pasła owce. Szukając swego stadka, weszła do lasu, a tam jej oczom miała ukazać się Jaśniejąca Pani. Ni to zjawa ni duch, poleciła zdumionej dziewczynie, by ta przekazała ludziom, aby przestali grzeszyć i zaczęli pokutować za swoje winy. 

Relacja Wojciecha z Murzasichla była na tyle przekonująca, że wkrótce w miejscu objawienia przybito do świerka obrazek z wizerunkiem Matki Boskiej. 

Pasterze i pracownicy leśni zatrzymywali się przy nim na modlitwę, wierzono również, że zdrowotną moc posiada woda z pobliskiego źródła.

Z upływem lat obrazek zamieniano kolejno na: obraz na szkle, płaskorzeźbę, małą kapliczkę, większą, nową kaplicę, gdy pierwsza spłonęła, i wreszcie kompleks znany obecnie jako Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach.

Tajne prace Rosjan w Tatrach. Czego szukali?

Dostępne dla każdego

Do sanktuarium na chwilę modlitwy i zadumy można dotrzeć spokojnym spacerem, bez względu na kondycję, czy doświadczenie w górskich wycieczkach. 

Podobnych obiektów sakralnych, dostępnych dla każdego, jest w Tatrach więcej. Wspomnijmy chociażby o krzyżu Wincentego Pola (do chwili, gdy Giewont wzbogacił się o krzyż, uznawany był za główny symbol religijny w północnej części Tatr) i Zbójnickiej Kapliczce w Dolinie Kościeliskiej, czy kaplicach na Polanie Chochołowskiej, Jaszczurówce lub na Kalatówkach. 

Ale to tylko wycinek tatrzańskich obiektów sakralnych. Do wielu innych, jak to w górach, prowadzą szlaki o różnym poziomie intensywności i trudności.


INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Tatry | Giewont | objawienia | obiekty sakralne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje