Reklama

Mysz, która pije jak człowiek

Nowa odmiana myszy wyhodowana w celach badawczych pije więcej alkoholu niż wszystkie dotychczasowe zwierzęta laboratoryjne, woli alkohol od innych napojów i lubi go nadużywać - informuje pismo "Addiction Biology".

Skłonne do pijaństwa myszy wyhodowali naukowcy z Indiana University - Purdue University Indianapolis School of Science (USA).

Wrodzony alkoholizm

Wadą dotychczasowych zwierzęcych modeli mających ułatwić badania nad alkoholizmem była ich zbytnia wstrzemięźliwość - nie doprowadzały się bowiem do takiego stopnia upojenia, do jakiego zdolni są ludzie i mając taką możliwość wybierały raczej wodę niż coś mocniejszego.

Reklama

Myszy mają około 80 proc. ludzkich genów, co pozwala w wielu wypadkach wykorzystywać je jako modele doświadczalne. Dzięki nowemu szczepowi możliwe ma być głębsze poznanie nabytych i wrodzonych czynników prowadzących do alkoholizmu.

Myszy dorównują ludziom

Gryzonie bez trudu osiągają poziom alkoholu we krwi trzykrotnie przekraczający wartość dozwoloną dla kierowców i pod wieloma względami dorównują ludziom z zaawansowanym alkoholizmem.

Tylko w USA jest 17,6 miliona osób nadużywających alkoholu lub od niego uzależnionych. Można im pomóc, ale nie da się ich wyleczyć.

PAP - Nauka w Polsce

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: alkohol | myszy | człowiek | alkoholizm | badania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje