Reklama

Mały Stambuł w ogrodzie. Buduje meczety już od 45 lat

W niewielkim miasteczku położonym niemalże w środku szwedzkiej tajgi możemy napotkać na coś niezwykłego. Jan-Erik Svennberg przemienił swój przydomowy ogródek w "Mały Stambuł", budując kilkanaście drewnianych replik meczetów i innych budynków pochodzących z tureckiej metropolii.

Reklama

Lilla Istanbul, bo tak nazywa się po szwedzku to miejsce, znajduje się na obrzeżach miasta Sala w regionie Västmanland. Ze Sztokholmu musimy udać się w kierunku północno-zachodnim i po niespełna dwóch godzinach jazdy będziemy u celu.

Reklama

Widok, jaki zobaczymy, wywoła na pewno u nas wiele emocji. Niecodziennym jest, aby w środku szwedzkiego lasu można było oglądać makiety muzułmańskich świątyń. Historia "Małego Stambułu" jest przede wszystkim ściśle związana z osobą jego twórcy, 77-letniego Jana-Erika Svennberga, rodowitego Szweda wychowanego na prowincji tego nordyckiego kraju. Przyjrzyjmy się zatem zarówno finezyjnym konstrukcjom, jak i osobie autora.

Historia miniatur

Pierwszy meczet powstał w 1976 roku. Była to wówczas kopia słynnego Błękitnego Meczetu, która w kolejnych latach była kilkukrotnie przebudowywana. Dzisiaj jest to jedna z okazalszych makiet. Łącznie możemy doliczyć się dziesięciu meczetów w ogródku Svennberga.

Poza drewnianymi świątyniami zobaczymy także wiele pomników Atatürka, pierwszego prezydenta Turcji. Naszą uwagę zwróci na pewno chociażby jego olbrzymie popiersie wyciosane w drewnie. Poza ekspozycją na otwartym powietrzu Jan-Erik przygotował również niewielkie muzeum, w którym można przyglądać się olejnym portretom wyżej wymienionego prezydenta wywieszonym na ścianach oraz całej zbieraninie różnych artefaktów kojarzących się z Turcją i Stambułem.

Trzeba wspomnieć, że "Mały Stambuł" to dzieło tylko i wyłącznie jednego człowieka. Pomimo tego, że niektórym konstrukcjom trudno nadać jakieś walory artystyczne, a obrazy autorstwa Svennberga trącą "nikiforowym prymitywizmem", to poznając historię życia twórcy, zrozumiemy w pełni specyfikę szwedzkiej miniatury Stambułu.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: meczet | Szwecja | zespół Aspergera | pasja hobby | Stambuł

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje