Reklama

Lord - najlepszy alpinista wśród psów

Czteroletni owczarek zapewne sam nie zdaje sobie sprawy z zamieszania, jakiego narobił. Od wtorku za sprawą jego wyjątkowych alpinistycznych zdolności mówi o nim cały świat...

Owczarek wabiący się Lord jest bowiem pierwszym psem, który czterokrotnie wszedł na najwyższy szczyt Turcji, legendarny Ararat (5137 m). Zwierzak towarzyszył wspinającym się turystom. Jak zapewnia przewodnik Mustafa Tekin, Lord nieomylnie wyczuwa warunki terenowe i pogodę.

O psie, który czterokrotnie zdobył Ararat, napisał dziennik "Hurriyet Daily News" we wtorek. Lord pochodzi ze wsi Cevirme leżącej u podnóża góry. Ma obecnie cztery lata.

Tekin opowiada, że zna psa, od kiedy był szczeniakiem i że zwierzę jest bardzo inteligentne.

- Od lat jestem przewodnikiem turystów przyjeżdżających, żeby wspinać się na Ararat. Lord zaczął chodzić razem z nami, kiedy podrósł. Wie, że wspinacze go uwielbiają i karmią. Ma tak zdumiewającą intuicję, że kiedy rezygnuje ze wspinaczki na wysokości 4900 metrów, gdzie zaczynają się lodowce, my też rezygnujemy - mówi przewodnik.

Jak dodaje, wyczucie psa dotyczące ewentualnych niebezpieczeństw i warunków pogodowych sprawia, że jest traktowany jak przewodnik podczas wspinaczki. Czujemy się bezpiecznie, kiedy wspina się razem z nami - opowiada Tekin.

Zauważa również, że w ciągu 20 lat swojej kariery wspinacza nie widział innego psa, który wszedł na Ararat.

Reklama



Informacja własna

RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje