Reklama

Legendarna plaża nudystów - co dziś słychać w Chałupach?

​Kiedyś miejsce gdzie spotykały się stołeczne elity. Później - skandalizująca sława i stopniowe zapomnienie. Jak dzisiaj odpoczywa się w Chałupach?

Główna ulica Chałup - Kaperska. Dom przy samym końcu, vis a vis portu. "Tu na piętrze mieszkał Tadeusz Konwicki, a na parterze - Andrzej Łapicki" - wylicza pan Wincenty. Dlaczego tu właśnie się zatrzymywali? "Bo to był pierwszy dom, gdzie była bieżąca woda i umywalka" - wyjaśnia gospodarz.

Kto jeszcze przyjeżdżał? "Pan reżyser Janusz Morgenstern. Mówił nam, że zjechał kawał świata i wciąż ma zaproszenia na Florydę, czy Hawaje, ale woli być tutaj. Dlaczego? Bo niegdzie nie ma takiego lasu, z którego wychodzi sie na plażę" - opowiada pan Wincenty.

To były pionierskie czasy. Artyści owszem, byli może i znani, ale bardziej w Warszawie. "Nie tak jak dzisiaj, że ciągle są w telewizji i zarabiają krocie" - mówi gospodarz domu przy Kaperskiej. "Żyli skromnie - na śniadanko twarożek, bułeczka, mleko, po południu rybka" - opowiada.

Coś do rybki? "Bywało, ale nie tak jak dzisiaj - z klasą" - dodaje i częstuje profesorska kawą w filiżankach z oryginalnym, kaszubskim wzorem.

A potem Zbigniew Wodecki zaśpiewał "Chałupy welcome to" i wieś stała się centrum naturyzmu w Polsce. Plaża naturystyczna położona jest między miejscowościami Chałupy, a Kuźnicą Helską i znajduje się w jednakowej odległości od obydwu miejscowości. Rozciąga się na długości ponad 3 km. i jest jedną z najstarszych plaż dla naturystów w Polsce.

Reklama

Jak to było z tymi golasami? "Owszem, przyjeżdżali, ale głównie z NRD" - wspomina pan Wincenty. Pamięta cały ten zamęt po przeboju Wodeckiego, który śpiewał zresztą "Chałupy welcome to" w Chałupach. Czy przełożyło się to na napływ turystów? Niekoniecznie. Zresztą Ivan Komarenko nagrał "Pupa w Chałupach", a czy ktoś z tego powodu przyjeżdża?

Ale Chałupy stały się znane. I skorzystali na tym miejscowi: woda i kanalizacja jest wszędzie, a domy drewniane zastąpiły murowane.

Chałupy (kaszb. Chałp, niem. Ceynowa) - część miasta Władysławowo, w województwie pomorskim, w powiecie puckim. Dawniej kaszubska wieś rybacka. Chałupy mają około 380 mieszkańców.

Płytkie i spokojne wody Zatoki Puckiej są wykorzystywane do uprawiania windsurfingu.

Przy ul. Bosmańskiej zostało zorganizowane letnie kąpielisko nadmorskie. W 2012 r. kąpielisko Chałupy (wejście nr 22) spełniało wytyczne wymogi jakościowe dla wody w kąpielisku Unii Europejskiej.

W Chałupach przybyło też lokali rozrywkowych i nawet pojawiły się mini hotele. Ale port został zaniedbany, pobliska Kuźnica bardziej zadbała o swój. Dzięki unijnym funduszom powstała tam też plaża nad zatoką, prawie taka sama, jak nad morzem. Ale to jednak nie Chałupy, które każdy przecież w Polsce zna...

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje