Reklama

Koro – syndrom zanikającego penisa

Koro jest to zaburzenie lękowe występujące u mężczyzn, w którym choremu wydaje się, że jego penis zostanie wciągnięty w głąb brzucha, aż całkowicie zniknie w jego wnętrzu. Czasem zdarza się, że lęk obejmuje na raz tysiące osób. Oto najpoważniejsze przypadki.

Koro po malezyjsku znaczy dosłownie "głowa żółwia". Tradycyjna medycyna chińska nazywa to schorzenie sou yang. Hindusi mają nawet kilka nazw na to schorzenie: jinjin, bemar, suk, yeong. Chińczycy uważają, że choroba jest wynikiem zaburzenia męskiego yang w świecie równowagi yin-yang. Lekarze z Państwa Środka sklasyfikowali koro jako chorobę cywilizacyjną.

Reklama

Jednak zjawisko koro jest znane od wieków wśród wielu przedstawicieli różnych grup etnicznych i religijnych w prawie całej Azji i Afryce. Zwłaszcza w miejscach, gdzie zdolność reprodukcyjna jest głównym wyznacznikiem statusu społecznego młodego mężczyzny.

Wielu mężczyzn z Dalekiego Wschodu sądzi, że utrata męskości powodowana jest przez duchy lisic (Chiny), czy poprzez różnego rodzaju trucizny (Singapur i Tajlandia). W Afryce za przyczynę "zanikania penisa" uważa się czarną magię i klątwy rzucane przez czarownice.

Szukanie przyczyn w magicznych sztuczkach nie jest niczym nowym. Już w średniowiecznej Europie księża głosili, że czar rzucony przez kobietę może doprowadzić mężczyznę do utraty męskości. W manuskrypcie "Malleus Maleficarum" można przeczytać, że "męskie genitalia zostały skradzione przez Szatana, aby mógł zaspokoić czarownice".

Mimo oczywistego absurdu takich twierdzeń, to jednak w kilku miejscach na świecie przybrało to znamiona epidemii.

Chiny

Dla Chińczyków koro nie jest pierwszyzną. Zdiagnozowane medycznie pierwsze masowe "zapadnięcie" na koro zostało odnotowane pod koniec XIX wieku.

Najnowsze masowe zachorowanie odnotowano w latach 1984-1985, kiedy do lekarzy zgłosiło się około 3000 osób. Większość z nich twierdziła, że penis już im zaczął zanikać i rozpoczęło kurację naturalnymi środkami ziołowymi, np. mieszanką czerwonego i czarnego pieprzu, imbiru i różnych soków.

Twierdzili oni, że zanik męskości rozpoczął się w nocy. Wówczas większość z nich dopadały dreszcze. Niektórzy dostawali drgawek i kołatało im serce. Takie ataki miały trwać od 20 do 60 minut. W tym czasie miał też zmniejszać się penis.

Singapur

Największy atak "penisowej" paniki Singapur przeżył w 1967 roku, kiedy pojawiła się plotka, że szczepionka przeciwko świńskiej grypie, jaką faszerowano świnie powoduje zanik penisa. Sprzedaż wieprzowiny spadła drastycznie z dnia na dzień.

Przedstawiciele lekarza krajowego na konferencjach prasowych tłumaczyli, że nic takiego nie ma miejsca i jedzenie wieprzowiny na pewno nie powoduje zaniku penisa. Mimo to, według badań Narodowego Instytutu Zdrowia liczba zgłoszonych przypadków koro zwiększyła się z dwóch rocznie do 70 dziennie...

Tajlandia

Tajów dotknęły dwie wielkie epidemie koro. Pierwsza miała miejsce w listopadzie 1976 roku. Wówczas do szpitali zgłosiło się ponad 200 pacjentów, którzy wykazywali objawy ostrej psychozy. Twierdzili, że zanikanie penisa objawia się swędzeniem zewnętrznych narządów płciowych, gorączką, omdleniami, po których "penis był wyraźnie mniejszy".

Druga miała miejsce sześć lat później - w 1982 roku. Wówczas brukowe media określiły ją jako "atak na witalność seksualną i ogólne zdrowie Tajów", co miało doprowadzić do "wyginięcia narodu". W obu przypadkach nie zanotowano żadnego zniknięcia penisa.

Nigeria

W 1975 roku wielu mężczyzn zaczęło oskarżać kobiety o czary, przez które "zniknęły ich przyrodzenia". Mężczyźni zgłaszali się na komisariatach, twierdząc, że zostały im "skradzione penisy". Policjanci natychmiast odsyłali takich obywateli do lekarza psychiatry. Epidemia skończyła się po dwóch latach.

Niestety ponownie wybuchła w 1990 roku oraz na początku XXI wieku. W obu przypadkach doszło nawet do linczu kilku kobiet, które zostały oskarżone o wykorzystywanie czarnej magii, która miała doprowadzić do zaniku penisów. Osoby uczestniczące w linczu były oburzone, że policja uwolniła "złodziejki penisów". W 1990 roku linczowi przewodził ksiądz katolicki, który również miał stracić penisa. Jako dowód na to, że dotknęły go czary cytował Ewangelię według św. Łukasza: "I rzekł Jezus: Dotknął się mnie ktoś, bom poznał, że moc ode mnie wyszła."

Nie mogą zatem dziwić wyniki badań Instytutu Gallupa, według których aż 55 procent mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej wierzy w czary, magię i przesądy. Osoby takie dużo łatwiej ulegają iluzji, która prowadzi do choroby.

We wszystkich tych przypadkach, począwszy od średniowiecznej Europy, na współczesnej Nigerii skończywszy, nie odnotowano aby jakikolwiek penis zniknął. Przynajmniej nie przy pomocy czarów, leków, szczepionek, czy chemtrails.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje