Reklama

​Kem Kem: Najniebezpieczniejsze miejsce w historii Ziemi

Kem Kem - naukowcy twierdzą, że w całej historii Ziemi na jej powierzchni nie było bardziej niebezpiecznego miejsca... /Instagram

Paleontolodzy nie mają najmniejszych wątpliwości. Po latach badań udało im się ustalić, gdzie na kuli ziemskiej najtrudniej było o przetrwanie. Naukowcy wskazali na Kem Kem na Saharze - i to bynajmniej nie z powodu upałów...

Reklama

Drapieżniki na lądzie i w powietrzu. Wielotonowe bestie polujące na wszystko, co się rusza. Jedyne, co nie było wtedy zabójcze, to warunku naturalne. Ten obraz rodem ze scenariusza do kolejnej części "Jurassic Park" był codziennością na terenie dzisiejszej pustyni Sahara. Ponad 100 milionów lat temu był to teren bogaty w roślinność i zbiorniki wodne. Były to idealne warunki do rozwoju i ciągłego udowadniania, kto w świecie rządzonym przez dinozaury jest najsilniejszy.

- Było to najprawdopodobniej najniebezpieczniejsze miejsce w historii naszej planety - mówi dosadnie Dr Nizar Ibrahim, jeden z naukowców odpowiedzialnych za trwające aż kilkadziesiąt lat badania, których wyniki opublikowano w magazynie "Zookeys".

Za potwierdzenie tych słów niech posłużą wykopane przez naukowców szczątki z klifów Kem Kem w południowej części Maroka. 

Wśród zidentyfikowanych gatunków należy wyróżnić m.in. karcharodontozaura - mierzącego 12 metrów dinozaura, którego nazwa dosłownie oznacza "jaszczura o zębach rekina", niewiele mniejszego, ale równie zabójczego deltadroma i kilku różnych przedstawicieli rzędu pterozaurów. O tych ostatnich badacze mówią wprost - gigantyczne, latające krokodyle. 

Reklama

Gdyby tego było mało, w dawnych wodach Kem Kem wcale nie było bezpieczniej. 

- Aż roiło się tutaj od ogromnych ryb. Przodkowie dzisiejszych celakantokształtnych byli nawet pięć razy więksi od żyjących obecnie gatunków. Pływał tutaj także Onchopristis - ogromny przodek ryby piły, z którego wydłużonego pyska wystawały ostre jak sztylety lśniące zęby - dodaje prof. David Martill, współautor badania.

- Kem Kem to miejsce, w którym nawet podróżnik w czasie nie przeżyłby zbyt długo - podsumowuje dr Ibrahim. Sądząc po barwnych opisach obu panów lepiej nawet nie wyobrażać sobie tego, na co mógłby natrafić pasażer wehikułu czasu...

***Zobacz także***

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Kem Kem

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje