Reklama

Kara śmierci na świecie

Obecnie w 130 krajach nie wykonuje się egzekucji, ale w 58 kara śmierci jest nadal uznawana za najlepsze narzędzie mające odstraszyć potencjalnych przestępców.

W 2009 roku do 93 państw, których prawo nie zezwala na egzekucje (m.in. Argentyny, Bośni i Hercegowiny, Wenezueli, Uzbekistanu, Mozambiku, Nepalu, Filipin i większości krajów europejskich), dołączyły Republika Burundi i Republika Togo. Tym samym obecnie na świecie kary śmierci nie przeprowadza się już w 95 krajach. W 35 kara istnieje w prawodawstwie, ale od ponad 10 lat nie została wykonana. Są to m.in. Algieria, Ghana, Laos, Nigeria i Rosja. Nadal jednak w 58 krajach kara śmierci jest legalna i często stosowana. Należą do nich Afganistan, Białoruś, Indie, Japonia, Palestyna, Jamajka. Według szacunków Amnesty International, 93 proc. ludzi ginących podczas egzekucji pochodzi z Chin, Iranu, Arabii Saudyjskiej, Pakistanu i USA.

Reklama

Nikt nie liczy zabitych

Z oficjalnych statystyk wynika, że w 2009 roku w 18 krajach legalnie pozbawiono życia 714 osób, jednak kraje takie jak Chiny, Mongolia, Iran czy Białoruś od lat nie zgadzają się na podanie prawdziwej liczby skazanych na śmierć, więc roczne statystyki są z całą pewnością o wiele większe...

Oprac. KP

Dane pochodzą zraportu "Death sentences and executions 2009", przygotowanego przez Amnesty International.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: kara śmierci | kara

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje