Reklama

Jak przeżyć trzęsienie ziemi?

Kiedy budynki sypią się jak domki z kart, a ulice, którymi przed chwilą jeździły samochody, zmieniają się w wydające się nie mieć kresu przepaści, trudno jest zachować zdrowy rozsądek i nie ulec wszechobecnej panice.

Jednak kiedy trzeba walczyć o własne życie, kluczem do sukcesu jest zimna krew i maksymalne opanowanie. Dowiedz się, jakie rady na przetrwanie trzęsienia ziemi ma Bear Grylls, specjalista od wszelkich form survivalu!

Reklama

Mało narażeni, ale...

W momencie, w którym czytasz ten tekst, właśnie gdzieś na świecie zatrzęsła się ziemia. Sejsmolodzy notują ponad 50 trzęsień ziemi dziennie - to aż dwa na godzinę - a rocznie ich liczba sięga 20.000. Największe niebezpieczeństwo grozi ludziom, którzy mieszkają na terenach położonych na granicach płyt tektonicznych. To właśnie tam trzęsienia są najbardziej dotkliwe i przynoszą najwięcej ofiar.

Polska jest uważana za teren mało narażony na takie kataklizmy - nasz kraj jest położony z daleka od styku płyt. Jednak wbrew pozorom, nigdy nie możemy mówić o pełnym bezpieczeństwie - w XV wieku w okolicach Wrocławia doszło do potężnego trzęsienia, które zmiotło z ziemi wiele budynków oraz spowodowało śmierć aż 30 osób.

Nigdy nie wiadomo, czy taka sytuacja nie przydarzy się nam w przyszłości w naszym kraju albo podczas wycieczki za granicę Polski. Lepiej dmuchać na zimne i pamiętać o kilku podstawowych zasadach, jakimi kieruje się Bear Grylls.

Kiedy wszystko zaraz runie...

Po pierwsze: nie biegnij! W wyniku wstrząsów pękają szyby, a rozpryskujące się odłamki mogłyby uszkodzić twoje oczy czy skórę. Dlatego idź ostrożnie, uważając na ostre kawałki.

Podstawowa zasada to znalezienie bezpiecznego schronienia wewnątrz budynku - jeśli nie uda Ci się go opuścić. Należy jednak zrobić wszystko, żeby wydostać się na zewnątrz. Musisz zdać się na intuicję i wybrać najsolidniej wyglądającą futrynę drzwi lub inny wyłom w murze.

Kiedy sytuacja będzie groźna na tyle, że zaczną pękać ściany, zasłoń nos koszulą czy bluzką, którą masz na sobie - najważniejsze, żeby nie wciągnąć do płuc zbyt dużej ilości pyłu. Szukaj sposobu wyjścia z trzęsącej się konstrukcji, ale uważaj na wszelkie wystające kable - mogą być pod napięciem. Bardzo ważne jest też jak najszybsze odcięcie dopływu wody - gdy zacznie się zbierać, może okazać się, że zanurzony w niej przewód przekazuje prąd. Łatwo wtedy o śmiertelne porażenie, bo woda jest perfekcyjnym przewodnikiem energii elektrycznej.

Weź udział w konkursie

Kiedy minie pierwszy wstrząs, nie łudź się, że to koniec i nadal pozostań czujny. Wstrząsy wtórne występują bardzo często i mimo, że są zazwyczaj słabsze od głównego wstrząsu, potrafią wyrządzić dużo większe szkody. Jak tylko sytuacja się uspokoi, zadzwoń pod 112 lub inny lokalny numer ratunkowy i wezwij pomoc, jeśli widzisz, że są poszkodowani.

Na samą myśl o takich wypadkach masz gęsią skórkę? Nie panikuj - przyswój sobie zasady, jakimi kieruje się Bear w kryzysowych sytuacjach! Oglądaj nową premierową serię "Bear Grylls w miejskiej dżungli", w każdą środę o godz. 21.30 i 22.00 na kanale Discovery Channel!

Weź również udział w naszym konkursie, w którym do wygrania są m.in. cenne iPody 160 GB (więcej informacji znajdziesz w regulaminie).

Aby wziąć udział w zabawie musisz wysłać wiadomość SMS -

zgłoszenie pod numer 7271 o treści DISCOVERY3, do godz. 23:59:59 dnia 11 października 2010 r.

Po wysłaniu zgłoszenia, otrzymasz wiadomość SMS zawierającą pytanie konkursowe. Twoim zadaniem będzie udzielenie prawidłowej odpowiedzi w jak najkrótszym czasie poprzez przesłanie wiadomości SMS na numer 7271, o treści TAK lub NIE.

Zapraszamy do zabawy!

Discovery Channel

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Discovery | trzęsienie ziemi | ziemie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje