Reklama

Hostel na statku. Druga młodość legendarnego liniowca

S/S Bore stoi zacumowany na nabrzeżu w Turku /Jakub Zygmunt /materiał zewnętrzny

Miłośnicy morskich podróży na pewno będą w tym miejscu zadowoleni. W fińskim mieście Turku stoi od 10 lat zacumowany przy porcie statek pasażerski S/S Bore, w którym obecnie znajduje się hostel. Mało tego, hostel został ogłoszony najlepszym miejscem noclegowym w Finlandii roku 2020. Czemu to miejsce jest takie niezwykłe?

Reklama

Historia S/S Bore zaczyna się w 1960 roku. Wybudowany w Oskarshamn w Szwecji zaczął następnie kursować jako statek pasażerki na trasach Turku-Sztokholm oraz Helsinki-Sztokholm. Przez 17 lat zyskał on już swoją sławę, a lokalni mieszkańcy byli przyzwyczajeni do widoku znajomego statku na horyzoncie.

Reklama

Następnie od 1977 roku liniowiec zaczął obsługiwać nowe połączenie z Pietarsaari do Skellefteå. Dekadę później został on odsprzedany firmie Kristina Cruises. Właśnie wtedy zaczęła się prawdziwie europejska kariera statku!

W latach 1987-2010 opływał pod fińską banderą między innymi trasy na Morzu Śródziemnym. Można doliczyć się tysięcy gości, którzy spędzali swoje wakacje na pokładzie S/S Bore.

Po 50 latach funkcjonowania S/S Bore nie nadawał się do dalszej eksploatacji. Zamiast zezłomować stary statek stwierdzono, że przejdzie on kapitalny remont i zostanie zacumowany na portowym nabrzeżu w Turku.

Dumną sylwetkę statku można dostrzec już daleko. Jego dwa kominy przypominają wielu słynne kominy Titanica. Oczywiście pierwowzór miał ich cztery.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: statki | Finlandia | ciekawostki | hostel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje