Reklama

Góra Wingen: Pradawny ogień płonący od sześciu tysięcy lat

​Na naszej planecie nie brakuje zjawisk, które zadziwiają nas i zastanawiają. 30 metrów pod potężnym, skalnym wzniesieniem Mount Wingen, będącym częścią masywu we wschodniej Australii, przez milenia dzieje się coś nadzwyczajnego. Od sześciu tysięcy lat pod twardą skorupą nieprzerwanie płonie ogień. I nic nie wskazuje na to, żeby miał szybko przestać.

Pradawne plemiona Aborygenów wierzyły, że to ogniste łzy kobiety przemienionej w kamień dawno temu przez bóstwo nieba, Biami. Pierwsi odkrywcy z Europy, którzy przybyli do Australii, myśleli, że to wulkan.

Reklama

Jednak w rzeczywistości Mount Wingen, nazwana z oczywistych powodów Płonącą Górą, jest jednym, wielkim podziemnym pożarem, zamkniętym głęboko w skalnej skorupie, którego opary wydostają się na zewnątrz przez upiorne pęknięcia w ziemi.

Leżąca 220 kilometrów na północ od Sydney góra skrywa w sobie ogromne pokłady węgla, które płoną nieprzerwanie od, jak ustalili naukowcy, sześciu tysięcy lat. 

Oczywiście o wiele trudniej stwierdzić, co spowodowało zapłon. Pod uwagę branych jest kilka prawdopodobnych przyczyn. Część ekspertów uważa, że mogło być to uderzenie pioruna. Inni, że węgiel zajął się od pożaru pobliskiego lasu. Jeszcze inna grupa twierdzi, że ogień mogli zaprószyć... starożytni Aborygeni podczas jednego ze swoich rytuałów, polegających na wzniecaniu majestatycznych ognisk.

Powolne spalanie się materiału doprowadziło do zmiany koloru gleby i nierówności na powierzchni góry. Flora w okolicy również odczuła działanie starożytnego ognia, który skutecznie uniemożliwił roślinom rozwój, czyniąc ziemię jałową.

Podziemne pożaru pokładów węgla nie są niczym niecodziennym w skali świata. Ten pod Mount Wingen odróżnia na pewno fakt, iż jest to jedyne takie zjawisko na Antypodach oraz to, że jeśli ogień faktycznie płonie od sześciu tysięcy lat, jest to najstarszy, wciąż nieugaszony, podziemny pożar. 

----------------------------------------

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii! Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź »  

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś!  Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje