Fotografia od podstaw: To nie aparat robi zdjęcia, tylko fotograf

Pamiętaj - to nie aparat robi zdjęcia, tylko fotograf - doradza Jacek Turczyk, fotoreporter PAP. Mówi też jak najlepiej jest rozpocząć przygodę z fotografią.

Co byś poradził tym, którzy chcą rozpocząć wiosna swoją przygodę z fotografią?

Reklama

Jacek Turczyk: Zamiast lustrzanki i horrendalnie drogich obiektywów kupić automat, a są już takie półprofesjonalne, i... do roboty! Wiosna jest najlepszą porą do robienia zdjęć w plenerze - trawa jest naprawdę zielona, a kwiaty pokazują feerię barw. Najlepiej wyjść tuż po wschodzie słońca, lub tuż przed zachodem. Filmowcy mówią określają ten czas "złota godzina" - faktycznie, wtedy wychodzą najlepsze zdjęcia.

Dodatkowym plusem robienia zdjęć rano jest dodatkowo rosa; na płatkach kwiatów, na pajęczynach, jak piękne perły... Wszyscy znajomi zachwycą się takim zdjęciem.

Chcę sfotografować pejzaż, góry na przykład. Jak to zrobić?

Przede wszystkim przesłonę ustawić na jak najwyższą wartość - wtedy będziemy mieli i ostre góry i łączkę przed nimi. Wszystkie detale będą widoczne.

Portret?

Po pierwsze, to nieprawda, że nie można robić portretu pod słońce - można, tylko trzeba odpowiednio "grać" światłem. Po drugie - warto pamiętać, że nie ma nieładnych ludzi, których nie warto portretować. Po trzecie - najważniejsze są oczy. I na oczy ustawiamy ostrość. Oczywiście, można też na usta, uszy, owal twarzy... Ale oczy najlepiej oddają to, co człowiek ma w środku. Dla zapominalskich - są dostępne aplikacje z funkcją "portret".

Warto próbować czarno-białych klimatów?

W tej chwili mamy tak kolorowy czas, że aż szkoda, pozbywać się barw... Czerń i biel to barwy reportażu społecznego.

Co zawodowiec powie o fotografowaniu z iPhone'a?

To w tej chwili najpopularniejszy aparat, większość zdjęć na świecie wykonywana jest iPhonem. Ba, niektóre zdobywają nagrody... Na wakacjach też korzystam z iPhone'a i najprostszego aparatu mojego dziecka do zdjęć pod wodą. Pamiętajmy: to nie aparat robi zdjęcia, tylko fotograf...

Zdarza ci sie jeszcze wyjść na spacer i zrobić zdjęcie ot tak, dla przyjemności?

Wszystkie moje nagrodzone zdjęcia powstały w ten sposób.

Jacek Turczyk od 18 lat pracuje jako fotograf Polskiej Agencji Prasowej. Jego specjalnością jest fotografowanie polityków - robił zdjęcia najważniejszych osób w Polsce, towarzyszył im podczas podróży zagranicznych. Laureat m.in. nagrody im. Eugeniusza Lokajskiego za reportaż "Remek".

Rozmawiał: Zbigniew Krzyżanowski

https://allegro.pl/kategoria/aparaty-cyfrowe-lustrzanki-257933

Dowiedz się więcej na temat: podstawy fotografii | dobre zdjęcia | fotografia

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje