Diaboliczny pancernik. Poznajcie niezniszczalnego chrząszcza

​Wrażenia nie zrobi na nim nawet przejeżdżający po jego grzbiecie samochód. Phloeodes diabolicus to "niezniszczalny" chrząszcz, którym nie bez przyczyny zainteresowali się naukowcy z całego świata.

Wyobraźcie sobie, że posiadacie ciało zdolne wytrzymać nacisk równy wadze 25 płetwali błękitnych. Teraz już wiecie dlaczego naturalny pancerz chrząszcza zwanego "diabolicznym pancernikiem" tak bardzo fascynuje świat nauki. Matka natura obdarzyła amerykańskiego owada niezniszczalną wręcz powłoką. Zrozumienie tego, z czym naprawdę mamy do czynienia może pomóc w opracowaniu ultratrwałych materiałów wykorzystywanych np. w budownictwie.

Warto zwrócić uwagę, że mierzący około 2,5 cm insekt wykształcił w sobie taki pancerz zupełnie naturalnie. Ewolucja sprawiła, że to, co jego "przodkom" służyło za skrzydła, dziś jest dodatkową warstwą ochronną. I to jak skuteczną! 

Reklama

Phloeodes diabolicus nigdzie nie odlatuje, bo wie, że nie straszne są mu zarówno wspomniane przejechanie przez samochód, ataki ptaków, jak i wiele czyhających na tak małe stworzenia niebezpieczeństw. Tym sposobem potrafi przeżyć nawet osiem lat! Imponujące!

Naukowcy tłumaczą, że pod pierwszą twardą warstwą białkowego pancerza znajduje się wypełniona powietrzem przestrzeń, która chroni wnętrzności owada przed zgnieceniem. Całą budowę Phloeodes diabolicus porównują do matrioszki.

Swoją niezniszczalność chrząszcz zawdzięcza milionom lat ewolucji. Mamy to szczęście, że uczonym, którzy zainteresowali się tym arcyciekawym przypadkiem, opracowanie rewolucyjnych rozwiązań pójdzie o wiele, wiele szybciej...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: chrząszcz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy