Reklama

Czy Nostradamus naprawdę przewidział 9/11?

Tragedia z 11 września 2001 roku wstrząsnęła opinią publiczną tak bardzo, że niektórzy zaczęli doszukiwać się jej śladów w przepowiedniach Nostradamusa /wikipedia.pl /Getty Images

​ "Dwa stalowe ptaki spadną z nieba na Metropolis" - to rzekomy początek proroctwa Michela de Nostredame o wydarzeniach z 11 września 2001. Rewelacje o tym, iż francuski pisarz przepowiedział zamachy na WTC krążyły tak długo, aż zyskały tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy zwolenników.

11 września 2001 roku 19 terrorystów powiązanych z sunnicką organizacją Al-Kaida porwało cztery samoloty pasażerskie. Dwa nich uderzyły w bliźniacze wieże WTC, jeden z budynek Pentagonu. Ostatni z samolotów miał posłużyć do ataku na Kapitol lub Biały Dom, jednak dzięki odwadze pasażerów plany terrorystów zostały pokrzyżowane, a maszyna rozbiła się na polach pod Pittsburghiem w stanie Pensylwania.

Reklama

Rozmiar tragedii był tak wielki, że część ludzi zaczęła doszukiwać się w niej ponadnaturalnych elementów. Nie trzeba było długo czekać, aby ktoś przejrzał enigmatyczne zapiski Nostradamusa i dopasował je do tych wydarzeń.

Jeden z tekstów, który miał ponoć przewidzieć zamachy z 11 września brzmi mniej więcej: "Dwa stalowe ptaki spadną z nieba na Metropolis / Niebo zapłonie na 45 stopniach szerokości geograficznej / Ogień pojawi się w wielkim nowym mieście / Płomień wystrzeli do góry / Kilka miesięcy później spłyną rzeki krwi".

Łatwo dopasować je do zamachów na World Trade Center, prawda? Jeśli ktoś czyta te słowa po raz pierwszy i jak zdecydowana większość z nas nie wie, co naprawdę napisał Nostradamus, może uwierzyć w ich autentyczność.

Tak też się stało. Co prawda w tamtych czasach internet i media społecznościowe nie funkcjonowały tak sprawnie, jak dzisiaj, ale historia o "przepowiedni" rozeszła się lotem błyskawicy. Jednak ci bardziej zaznajomieni z twórczością Michela de Nostredame od razu dostrzegą nieścisłości w tej historii. Z prostego powodu:

Nostradamus nigdy nie napisał tych słów.

"Proroctwo" jest prawdopodobnie zlepkiem prawdziwych jak i przeinaczonych zapisków Nostradamusa oraz całkowicie zmyślonych fragmentów. Badacze jego twórczości są co do tego zgodni. Tekst nie jest nawet napisany w tetrastychu, którym charakteryzowały się przepowiednie Francuza.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Nostradamus | WTC

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje