Reklama

Czego możecie się od kobiet nauczyć?

Współczesne firmy wymagają łączenia cech typowo męskich z kobiecymi. Żeby osiągnąć sukces w dzisiejszych czasach, musisz zmienić strategię działania.

Nie jest naszym zamiarem przeciwstawienie cech męskich kobiecymi i udowadnianie, że kobiety są lepsze. Nie o to chodzi. Z drugiej jednak strony trudno nie zauważyć, że świat się zmienia. Zmieniają się też zasady rządzące biznesem. Tzw. męski model zarządzania oparty na hierarchii, rywalizacji, przedmiotowym traktowaniu ludzi i nastawieniu wyłącznie na zysk, okazuje się coraz mniej skuteczny. Coraz częściej mówi się o tym, że musimy promować nowe wartości, inne niż te, którymi kierowaliśmy się we wczesnej fazie kapitalizmu.

Reklama

Wielu publicystów pisze, że obecny kryzys na świecie pokazał, jak fatalne w skutkach, i to dla całego świata, okazują się niepohamowane ambicje, żądza zysku i skłonność do ryzyka, czyli te cechy, uznawane za typowo męskie, które jeszcze do niedawna uchodziły za motor gospodarki.

Ekonomista Jeremy Rifkin twierdzi, że współczesne firmy mają szansę przetrwać tylko wtedy, gdy łączą się w sieci, czyli zasadą ich działania nie jest walka, lecz tworzenie relacji. To jest właśnie ten pierwiastek kobiecy, który jest potrzebny gospodarce.

Zdaniem Izabeli Kielczyk, psychologa biznesu, certyfikowanego coacha ICC, wiceprezesa zarządu Ypsilon Media, "kobiety nie są lepszymi czy gorszymi szefami niż mężczyźni, są po prostu innymi przełożonymi, inny jest ich styl zarządzania i kierowania. Nie ma wątpliwości, że kobiety świetnie dają sobie radę jako prezesi dużych koncernów, np. Wanda Rapaczyńska, Grażyna Kulczyk, Halina Zawadzka itd.

Kobieta szef jest bardziej nastawiona na dobre relacje między pracownikami. Lepiej radzi sobie w komunikowaniu się ze współpracownikami, klientami, natomiast mężczyzna szef wykazuje większą, często potrzebną "agresywność" w rywalizacji z konkurentami.

Kobiety przywiązują większą wagę do atmosfery w pracy i stosunków międzyludzkich, częściej kierują się intuicją i często budują swój sukces, opierając się na wspólnym dążeniu do celu. Ten styl przywództwa daje pracownikom większą swobodę w podejmowaniu działań i decyzji. Mężczyźni częściej podejmują decyzje samodzielnie, bez konsultacji, faworyzują bezwzględne podporządkowanie się, nie wchodzą w relacje z podwładnymi, a ich władza opiera się na groźbach i karach.

Znana antropolog Helen Fisher z kolei przeciwstawia te metody stylowi kobiecemu. Twierdzi, że kobiety mają tendencję do widzenia zagadnień szerzej. Podejmując decyzję, biorą pod uwagę więcej danych, dostrzegają więcej możliwości działania. Myślenie kobiet jest sieciowe - w odróżnieniu od myślenia męskiego, które jest raczej skoncentrowane, poszufladkowane i liniowe. Mężczyźni widzą firmę jako zbiór różnych elementów, podczas gdy kobiety patrzą na firmę jak na system elementów wzajemnie ze sobą powiązanych.

Zdaniem Helen Fisher globalizacja i informatyzacja wymuszają obecnie na firmach zmianę stylu kierowania na bardziej kobiecy. Wygląda na to, że aby przetrwać we współczesnym świecie, trzeba się nauczyć od kobiet wielu ważnych umiejętności, dzięki którym będziemy nie tylko skuteczniejsi w pracy, ale też bardziej zadowoleni z życia w ogóle.

1.Przyjmuj cios jak kobieta

Kobiety lepiej radzą sobie z porażką niż faceci, dla których niepowodzenie w pracy to kwestia ambicjonalna, cios w ego, z którego się ciężko podnieść. Zdaniem Izabeli Kielczyk, "kobietom szefom po prostu łatwiej jest przyznać się do porażek i błędów wobec swoich pracowników oraz prosić o pomoc i korzystać ze wsparcia innych. To nie obniża ich poczucia własnej wartości i przyczynia się do sukcesu. Dlaczego? Ponieważ kobiety potrafią czerpać z doświadczeń innych, a przyznając się do błędów, nie upierają się przy nietrafnych pomysłach. Budują więc swój sukces, opierając się na wspólnym dążeniu do celu.

Kobiety nie tak łatwo, wbrew ogólnej opinii, rezygnują z wyznaczonego sobie celu, nawet jeśli muszą kolejny raz np. zdawać na aplikację radcowską, podejmować kolejne próby dostania się na wysokie stanowisko czy ubiegać się o pożyczkę w banku na własną działalność. Są wytrwałe i konsekwentne. Dużo lepiej od mężczyzn znoszą psychicznie poczucie porażki i niepowodzenia. A to bardzo ważna umiejętność w świecie biznesu.

Częściej niż mężczyźni po kolejnej porażce nie dają za wygraną i starają się jeszcze lepiej przygotować na następny krok. To właśnie podejście do porażek, których w biznesie nie brakuje, jest bardzo istotne. Jeśli bizneswoman traktuje porażkę jako kolejne oświadczenie, dzięki któremu może się czegoś nauczyć, to szybko nabierze doświadczenia i będzie wiedzieć, czego w przyszłości unikać.

Inni ludzie pomagają spojrzeć na nasze sprawy z dystansem. Warto więc przełamać się i zamiast - zwyczajem mężczyzn - zamykać się w sobie, wspólnie z życzliwą osobą zastanowić się, co poszło nie tak i jak można by na przyszłość uniknąć podobnych błędów.

2. Ucz się jak kobieta

Ekonomiści nie pozostawiają wątpliwości - nieustanne dokształcanie się to warunek przetrwania w nowoczesnych przedsiębiorstwach opartych na wiedzy. "A kobiety chcą się uczyć nowych rzeczy, zdobywać certyfikaty i dokształcać się - mówi Izabela Kielczyk. - Jako trener widzę to na szkoleniach. Inaczej jest na coachingach menedżerskich: tu przeważają mężczyźni. Kobiety chętnie zdobywają wiedzę i nowe umiejętności. Częściej kończą studia z bardzo dobrymi wynikami, zdobywając jednocześnie doświadczenie zawodowe już na 2, 3 roku studiów i chcą się dalej kształcić. Kończą coraz więcej kursów, studiów podyplomowych i są tym samym lepiej wykształconą kadrą od mężczyzn. W jednym z badań, które opublikowała ONZ, okazało się, że Polki zajęły wysokie miejsce wśród osób w wieku 25-29 lat, które uzyskały dyplom wyższej uczelni - 9,6 proc. Mężczyzn było tylko 8 proc.".

Ale to nie wszystko. Korzyści z edukacji wychodzą daleko poza pracę. Z czynników, które decydują o przewidywanej długości życia, wyższy poziom edukacji wysuwa się na pierwsze miejsce. Kobiety i tak żyją dłużej, a lata spędzone na nauce dodadzą im jeszcze kilka lat ekstra. Czyli, zamiast jak typowy facet uważać, że zjadłeś wszystkie rozumy, trzeba się zabrać do nauki i nie pozwalać, by kobiety zostawiły mężczyzn daleko w tyle.

Dowiedz się więcej na temat: umiejętność | firmy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje