Reklama

Coraz więcej zazdrości

Zazdrość jest powszechna i wszechobecna, dlatego dziwi fakt, że uczeni dopiero od niedawna zainteresowali się tym problemem i poświęcają mu więcej uwagi.

Badania socjologiczne prowadzone niedawno w Niemczech ujawniły, że Niemcy (tak tolerancyjni w sprawach seksu) są zdecydowanie bardziej zazdrośni niż przed dwudziestu laty. Wzrosła też ilość osób, które przyznawały się do skrajnie silnego uczucia zazdrości. Skąd to się bierze, dlaczego tak się dzieje, że robimy się coraz bardziej zazdrośni, bardziej niż przed dwudziestu laty?

Reklama

Otóż ludzi coraz częściej wiąże nie silne uczucie miłości, lecz potrzeba wspólnego pokonywania codziennych trudności materialnych i innych. Współczesna cywilizacja nie toleruje ludzi słabych i niezaradnych, "wypluwa" ich na swój margines; tak łatwo zostać bezrobotnym i bezdomnym, jeśli nie ma się odpowiedniej "siły przebicia".

Małżeństwo daje większą gwarancję stabilizacji materialnej i ogólnie większe poczucie bezpieczeństwa. Podobne wnioski wysnuć można z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Czapińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Polska specyfika jest jednak taka, że ludzie łączą się w większości w ubóstwie, a rzadko w dostatku. A więc obawa utraty partnera życiowego dotyka nie tylko sfery uczuć, miłości, seksu - ale całej sytuacji życiowej człowieka.

Do tego może dołączyć się niepewność, niskie poczucie własnych wartości, strach przed samotnością. To wszystko razem oznacza katastrofę dla wielu osób, staje się sprawą "życia lub śmierci" - i to niestety nie tylko w przenośni. Często z powodu zdrady, zazdrości, odejścia partnera dochodzi do zbrodni lub samobójstwa. Problem jest więc poważny.

A dla tych, którzy zawierali małżeństwa "z rozsądku", ze względów materialnych, w celu stabilizacji życiowej? Dla tych osób jest to sprawa równie poważna, jest to bowiem nietrafiona inwestycja, którą trudno będzie budować od nowa.

MWMedia

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: zazdrość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje