Reklama

Anioły - bujda na skrzydłach

Może się to wydać wam śmieszne, ale tak w rzeczywistości jest - tym, jak wygląda lot aniołów, zajmują się dziś nie tylko tzw.: angelolodzy, ale i naukowcy.

W V w. Ojcowie Kościoła uznali skrzydła za właściwe dla zobrazowania niezwykłej szybkości, z jaką poruszają się dobre duchy, dlatego też od półtora tysiąclecia widnieją one na anielskich plecach.

Reklama

Tym anielskim atrybutem zajmuje się nie tylko teologia. Ostatnio wyniki swych badań nad aniołami, a konkretnie nad ich możliwościami lotu, opublikował dr Roger Wotton, biolog z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego. Przeanalizował on występujące w sztuce przedstawienia aniołów i porównał je z właściwościami fizjologicznymi różnych gatunków latających zwierząt. Według dr Wottona, takie anioły, jakie widujemy na obrazach, nie mogłyby wznieść się w powietrze. Mało tego!

Anioły nie są zdolne do aktywnego lotu!

Nawet gdyby wykorzystały lot ślizgowy, przy wznoszeniu się musiałyby być wystawione na oddziaływanie wiatrów o bardzo dużej prędkości - takich, które byłyby w stanie zdmuchnąć nawet kogoś pozbawionego skrzydeł.

Dr Wotton wskazał na jeden z przykładów, dzieło włoskiego malarza Giotta di Bondone (ur. ok. 1266 r., zm. 8 stycznia 1337 r.), który namalował anioła z pojedynczym sztywnym skrzydłem, które może być przystosowaniem do lotu ślizgowego. Jednak jeśli anioły szybują, jak

mogą składać i rozkładać skrzydła,

by nadal pozostały sztywne, pyta uczony.

- Ptasie skrzydła wyewoluowały z przednich kończyn - wyjaśnia szczegóły dr Wotton. - Z czasem całe ciało tych zwierząt przystosowało się do lotu: zmniejszyła się m.in. gęstość kości, które stanowią lekką, lecz wytrzymałą ramę. Anioły mają jednak ciała normalnych rozmiarów i brak im specjalnych mięśni, które odpowiadałyby za ruchy skrzydłami.

Reasumując, według dr Wottona, anioły nie potrafią latać. Co innego jednak mówi chrześcijańska tradycja. Zgodnie z nią, dla aniołów przestrzeń i czas nie stanowią ograniczeń i tę właśnie umiejętność symbolizują skrzydła.

MWMedia

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: PLL LOT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje