Reklama

63 lata w powietrzu. Steward rekordzista

Ron Akana, steward amerykańskich linii, który wykonywał swój zawód od 63 lat, trafił do Księgi rekordów Guinnessa. W swój ostatni służbowy rejs, z Denver na Hawaje, poleciał z liniami United Airlines.

Akana zatrudnił się jako steward, jeszcze studiując na uniwersytecie na Hawajach w 1949 roku, kiedy jego koledzy natknęli się na ogłoszenie w gazecie. "Nie wiedzieliśmy nawet, co robi taki steward" - opowiada 83-letni dziś steward, o czasach, kiedy został pracownikiem United Airlines.

Wśród plusów nowego zajęcia wymienia to, że dawało możliwość pracy na kontynencie, "co wtedy było dużą sprawą", oraz że po prostu odpowiadała mu "praca z dziewczynami".

Wśród chwil, które najgłębiej wryły mu się w pamięć, wspomina spotkanie z obsadą filmu "Stąd do wieczności" z 1953 roku, w tym z Frankiem Sinatrą, oraz przejście z samolotów śmigłowych na odrzutowce, co znacznie skróciło czas podróży. Pracę na dwa lata przerwała mu wojna koreańska.

Reklama

Choć Akana zakończył karierę w stanie, w którym się ona rozpoczęła, to wcale nie zamierza osiąść tam na emeryturze. Od 2002 roku mieszka w Boulder, w stanie Kolorado, gdzie przeniósł się, aby być bliżej wnuków.

Pierwsze dni emerytury steward-rekordzista spędził odpowiadając na depesze z pozdrowieniami i gratulacjami.

Aby mieć wyobrażenie o tym, jak dużo czasu Ron Akana spędził w powietrzu, wystarczy przeliczyć 200 milionów przelatanych przez niego mil na program lojalnościowy United Airlines. Umożliwiłby mu on zabranie w podróż pierwszą klasą z Chicago do Honolulu i z powrotem wszystkich mieszkańców ponad 1,1-tysięcznego Big Rock w Illinois.

Nawet po tym miałby jeszcze dość zgromadzonych mil, by raz w miesiącu przez najbliższe 12 lat latać ze swą żoną Elisabeth w dowolne miejsce na terenie kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

PAP life

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Ron Akana | united airlines | lotnictwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje