Reklama

10 klejnotów światowej architektury

Na świecie jest wiele budynków, których widok zapiera dech w piersiach /Świat na Dłoni

Spadająca wieża

Reklama

Capital Gate

Gdzie stoi: Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Reklama

Kiedy była postawiona: 2011

Nachylenie: 18 stopni, Wysokość: 160 metrów

Krzywa Wieża w Abu Zabi jest 4 razy bardziej "krzywa" niż ta włoska w Pizie. Jednak jej nachylenie nie jest spowodowane niestabilnym podłożem, ale odważną wyobraźnią szejków ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nawet wiatr ani trzęsienie ziemi nią nie poruszą, ale widok na nią może spowodować zawroty głowy. Budynek składa się z setek połączonych po przekątnej paneli w kształcie rombów, które tworzą niezwykle solidną siatkę zwaną diagridem. Aby stworzyć krzywiznę fasady, każda część jest zaprojektowana dokładnie w określonym miejscu, dzięki czemu nie znajdziemy dwóch identycznych elementów w całej wieży.

Śmigłowce i jachty

Wewnątrz znajduje się luksusowy pięciogwiazdkowy hotel Hyatt, a na szczycie Capital Gate można popływać w okazałych basenach i zrelaksować się na pięknych tarasach lub wylądować prywatnym helikopterem. Wieża jest częścią ogromnego kompleksu handlowego nad sztuczną zatoką morską, więc u jej podstawy milionerzy mogą zakotwiczyć swoje jachty.

Ciekawostka:

W Księdze rekordów Guinnessa wieżowiec został zapisany jako najbardziej przekrzywiona konstrukcja na świecie. Jest ona odchylona od osi od 12. piętra.

Treści popularno-naukowe z miesięcznika Świat na Dłoni wydawnictwa Amconex

Świat na Dłoni

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje