Reklama

10 klejnotów światowej architektury

Na świecie jest wiele budynków, których widok zapiera dech w piersiach /Świat na Dłoni

Zielona wyspa pośrodku betonu

Reklama

Namba Parks

Gdzie stoi: Osaka, Japonia

Kiedy była postawiona: 2003

Reklama

Namba Parks to kompleks biurowo-handlowy w imponującym 30-piętrowym wieżowcu Park Tower z dziewięciopiętrowym gigantycznym centrum handlowym. Ogrody pokrywają prawie całą górną powierzchnię dachu centrum. Są tam nawet wąskie kaniony, wodospady i plątanina różnych wąskich ścieżek przypominających zakątki dżungli, ale także większe obszary z zasadzonymi kwiatami, placami zabaw i słonecznymi tarasami.

Idealna prywatność

Większość odwiedzających wjeżdża szybką windą na najwyższe piętro, a stamtąd przechodzi na pierwszy taras. Poprzez system schodów i ścieżek wijących się wzdłuż konturu schodzi się coraz niżej. Oczywiście można w każdej chwili wejść i wrócić do powierzchni handlowej. Ciekawe są małe kawiarnie lub restauracje znajdujące się pośrodku zieleni, które mają miejsca do siedzenia dla zaledwie 5 do 10 osób. Goście otoczeni są wysokimi, pięknie kwitnącymi krzewami, które zapewniają idealne poczucie prywatności.

Ciekawostka:

Architekt Rem Koolhaas powiedział o CCTV Headquarters, że to budowla, której by nie wymyślili Chińczycy, a Europejczycy by jej nie zbudowali.

Treści popularno-naukowe z miesięcznika Świat na Dłoni wydawnictwa Amconex

Świat na Dłoni

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje