Reklama

10 klejnotów światowej architektury

Na świecie jest wiele budynków, których widok zapiera dech w piersiach /Świat na Dłoni

Najpiękniejsze pałace i katedry na pewno zapierają dech w piersiach, ale są też inne wspaniałe budynki, które warto odwiedzić i zwrócić na nie uwagę. Prezentujemy dziesięć - naszym zdaniem najciekawszych dzieł architektury z całego świata.

Komunistyczne "Wielkie gacie"

Reklama

Budynek chińskiej telewizji

Gdzie stoi: Pekin, Chiny

Kiedy był postawiony:
2012

Reklama

Wysokość: 234 metrów

Futurystycznie wyglądający budynek, symbolizujący wejście Chin na światową scenę, został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Ole Scheerena wspólnie z holenderskim architektem Remem Koolhaasem. Scheeren powiedział, że budynek nie jest łatwy do jednoznacznego zdefiniowania. Według niego konstrukcja symbolizuje punkt zwrotny i reprezentuje nowe Chiny w innym znaczeniu.

Chińczycy nie są jej fanami

Budowla CCTV-Tower o wysokości 234 metrów znajduje się w biznesowym centrum Pekinu. Składa się z dwóch wież w kształcie litery L połączonych u podstawy, które na wysokości 160 metrów łączy 70-metrowy prostokątny występ. Chińczycy nie przepadają za telewizją państwową, działa bowiem jako narzędzie propagandowe rządzącej partii komunistycznej. Nie podoba im się też CCTV-Tower, którą nazywają "wielkimi gaciami" ze względu na swój niezwykły kształt.

Treści popularno-naukowe z miesięcznika Świat na Dłoni wydawnictwa Amconex

Świat na Dłoni

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje