10 faktów na temat piwa, o których nie miałeś pojęcia

Kiedy zostało sprzedane pierwsze piwo w butelce?

Zabranie piwa do domu jeszcze w XIX w. było nie do pomyślenia. Wszystko zmieniło się w 1850 r., kiedy to po raz pierwszy sprzedano złocisty napój w szklanej butelce. Według legendy ten sposób przechowywania piwa odkryli mnisi, którzy zabierali uwarzony przez siebie trunek na piesze wędrówki w butelkach po winie. Ku ich zdziwieniu okazało się, że piwo w szkle na długo zachowuje swoją świeżość.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza reklama piwa

Oglądając wieczorem telewizję ciężko jest natrafić na pasmo reklam bez spotu promującego którąś z marek piwa. Warto wiedzieć, że reklamy złocistego trunku mają naprawdę długą historię. Pierwsza z nich pojawiła się już... 4 tysiące lat przed narodzinami Chrystusa. Była to informacja na glinianej tabliczce o treści, którą moglibyśmy przetłumaczyć w następujący sposób: "Pij piwo Ebla - piwo o lwim sercu". To jeszcze nie wszystko tej "reklamie" towarzyszył rysunek kobiety o wydatnym biuście trzymającej dwa naczynia kształtem zbliżone do kufli. Jak widać sztuczki marketingowe nie zmieniły się przez setki lat...

Reklama

CZYTAJ DALEJ

Bez kobiet nie byłoby piwa?

Piwo od początku swojej historii związane jest z płcią piękną. Dlaczego? Ponieważ w wielu kulturach piwowarami były właśnie kobiety! Co ciekawe, aby móc pełnić tę rolę trzeba było odpowiednio wyglądać - innymi słowy w browarach często pracowały przepiękne dziewczyny! Jak nie trudno się domyślić zatrudnianie na podstawie aparycji nie pojawiło się dopiero w XX w.

CZYTAJ DALEJ

Piwosze-noworodki

W XIX-wiecznych Niemczech oraz innych krajach Europy Zachodniej zalecano matkom karmiącym piersią, aby... spożywały piwo! Zdaniem ówczesnych uczonych miało ono zapewnić dzieciom odpowiednią porcję wartości odżywczych. Ciekawostkę stanowi fakt, że lekarskie zalecenia nie kończyły się na jednej butelce. Rekordzistki wypijały ich dziennie nawet siedem!

CZYTAJ DALEJ

Ile piwa może pochłonąć broda?

Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, że bujny męski zarost powraca do łask. Nie spodziewaliśmy się jednak, że może on być odpowiedzialny za... zniknięcie ogromnej ilości piwa! W jaki sposób? Naukowcy z Anglii obliczyli, że spożywający piwo nieroztropni brodacze, którzy wlewają je nie tylko w swoje gardła, ale i brodę marnują rocznie ponad 93 tysiące litrów złotego trunku! Pamiętajmy, że mowa tu wyłącznie o wyspiarskich miłośnikach "napoju bogów" i owłosienia na twarzy. Aż strach pomyśleć ile piwa marnuje się w ten sposób na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Na zdrowie!

Piwo zawiera prawie wszystkie witaminy i minerały potrzebne nam do prawidłowego funkcjonowania. Niestety, ze względu na zawarty w nim alkohol nie można traktować go jako lekarstwa. Warto jednak zaznaczyć, iż pijąc regularnie złocisty trunek działamy na korzyść tkanki kostnej w naszym organizmie. Do tego, stajemy się odporniejsi na choroby serca. Cóż można rzec - na zdrowie!

CZYTAJ DALEJ

Piwo a polityka

Czy to na jaką partię polityczną popieramy w wyborach ma przełożenie na to, które piwo najbardziej nam smakuje? Uczeni doszli do wniosku, że w Stanach Zjednoczonych istnieje taka zależność. Zwolennicy Partii Republikańskiej zdecydowanie bardziej wolą rodzime wyroby piwowarów od tych importowanych. Te z kolei bardziej smakują osobom, które popierają Partię Demokratyczną i wywodzącego się z niej Baracka Obamę. Ciekawostkę stanowi fakt, że wspomniany prezydent jest zaangażowany w warzenie piwa. Przekazuje on swoje prywatne pieniądze na zakup składników i sprzętu, dzięki któremu współpracujący z Białym Domem piwowarzy mogą w spokoju przygotowywać swój specjał - White House Honey Ale.

Zastanawiamy się czy podobnie jest na naszym podwórku - czy zwolennicy różnych partii faktycznie gustują w innych smakach?

CZYTAJ DALEJ

21:00 - koniec imprezy

W wielu średniowiecznych miastach biciem specjalnego dzwonu obwieszczano czas na otwarcie karczm, gdzie można było spożywać piwo. Piwnymi dzwonami mogły pochwalić się między innymi Gdańsk i Toruń. Dzwonnicy uderzali w instrument również o 21:00 - była to informacja dla karczmarzy i bywalców ich przybytków, że pora już iść do domu. Za sprzedaż i spożywanie alkoholu po tym osobliwym sygnale groziły kary - włącznie z rocznym zakazem wstępu do karczm!

CZYTAJ DALEJ

Lęk przed pustą szklanką

Może się to wydawać dziwne, ale naukowcy stwierdzili wśród piwoszy... fobię przed ujrzeniem pustej szklanki bez ich ulubionego napoju. Ten paraliżujący lęk nosi nazwę cenosillicaphobia. Jak z nim walczyć? Najprostsza metoda jest najlepsza - od razu zamówić dwa kufle piwa!

CZYTAJ DALEJ

Znani o piwie

Jeden z najpopularniejszych i najchętniej spożywanych napojów świata musiał doczekać się wzmianek z ust uznanych osób. Winston Churchill, premier Wielkiej Brytanii w latach 1940 - 1945 powiedział, że "prohibicja jest zniewagą dla całej historii ludzkości". Świadomie bądź nie nawiązywał on do słów Platona. Grecki filozof uznał wynalazcę piwa za "wielkiego mędrca". Dlaczego powinniśmy pić piwo w prostych słowach wyjaśnia Arnold Schwarzenegger - "Mleko to napój dla dzieci. Kiedy dorośniesz powinieneś pić coś innego - piwo". Nie sposób nie przyznać też racji Benjaminowi Franklinowi, który rzekł: "Piwo jest dowodem na to, że Bóg nas kocha i chce, abyśmy byli szczęśliwi".

 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: browar | piwo | alkohol | Barack Obama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy