Reklama

Seks: dlaczego tak go lubimy?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Seks jest po prostu bardzo przyjemną czynnością. Stał się taki tylko dlatego, że służy naszemu rozmnażaniu.

Szympansy, nasi najbliżsi genetyczni krewniacy, ograniczają ową czynność tylko do okresu rui, kiedy to możliwe jest zapłodnienie. Owulacja u szympansic jest widoczna. Obwieszczają one samcom moment największej płodności zaczerwienieniem narządów rodnych i silnym zapachem. Przez to promiskutyczne zapędy samców nie są w żaden sposób hamowane. Szympansy mają świadomość, że ich stosunek, ponieważ odbywa się w najlepszym momencie, doprowadzi do zapłodnienia. Mogą, w związku z tym, oddawać się tej przyjemności także z innymi samicami, u których widoczne są takie same symptomy owulacji. Dążą do spłodzenia największej możliwej ilości potomstwa w określonym czasie.

Reklama

U ludzi sytuacja wygląda nieco inaczej.

Ukryta owulacja i seks dla przyjemności

Zarówno kobieta jak i mężczyzna mogą poczuć ochotę na seks bez względu na moment cyklu menstruacyjnego. Ten stan rzeczy wynika z faktu, iż kobieca owulacja jest skryta. Sama kobieta nie ma świadomości momentu swojej największej płodności. Zatem skoro nie ma jasności, co do konkretnego okresu płodności, a seks sam w sobie jest przyjemny, uprawiamy go na okrągło. To jest właśnie powód, dla którego wyewoluowało u ludzi zjawisko seksu dla przyjemności. Jak pisze w swojej książce Dlaczego lubimy seks? Jared Dimond "nie tylko oddajemy się seksowi w <> czasie cyklu miesiączkowego, ale też kontynuujemy uprawianie seksu w czasie ciąży i po nadejściu menopauzy, kiedy z całą pewnością wiemy, że zapłodnienie nie jest możliwe". Ludzka skłonność do odbywania stosunków seksualnych o każdej porze dnia i nocy, w każdym momencie życia, ma bardzo istotną konsekwencję - sprawia, że potrafimy na stałe zatrzymać przy sobie partnera.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: lubić | przyjemności | owulacja | seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje