Reklama

Rywalizacja o dziewczynę skraca życie

Wychowałeś się na podwórku, gdzie było więcej chłopców niż dziewcząt? W szkolnej klasie też miałeś więcej kolegów niż koleżanek? No to masz chłopie problem - umrzesz wcześnie.

Mężczyźni, którzy osiągnęli dojrzałość płciową w środowisku z liczebną przewagą chłopców i którzy w związku z tym musieli toczyć zaciętą rywalizację o uwagę dziewcząt, żyją krócej - wynika z badań chińskich i amerykańskich naukowców. Artykuł na ten temat publikuje pismo "Demography".

Reklama

Aborcja żeńskich płodów

Już wcześniej dużo uwagi poświęcano zgubnym skutkom społecznym, jakie może spowodować zachwianie proporcji płci w krajach Azji, jak Chiny czy Indie. Z powodu wybiórczej aborcji żeńskich płodów, wewnętrznych migracji i innych przyczyn w niektórych regionach tych krajów liczba mężczyzn jest wyższa od liczby kobiet nawet o 20 proc. Dotychczas podkreślano przede wszystkim, że wiąże się to ze wzrostem agresji i przemocy w społeczeństwie oraz przyczynia do handlu ludźmi.

W swoich najnowszych badaniach naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, Uniwersytetu Stanu Wisconsin, Uniwersytetu Northwestern oraz Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu doszli do wniosku, że dysproporcje te mogą się również przyczyniać do skrócenia średniej życia panów.

Im więcej chłopców, tym krótsze życie

Badacze przeanalizowali dwa różne zestawy danych. Jeden pochodził z wieloletniego projektu badawczego dotyczącego ponad 4 tys. mężczyzn, którzy w 1957 r. ukończyli jedną ze szkół średnich w stanie Wisconsin. Ustalono proporcje płci w ostatniej klasie, do której uczęszczali, a następnie oceniano długość ich życia. Uwzględniono przy tym różne czynniki, które mogą mieć wpływ na przeżycie mężczyzn.

Okazało się, że mężczyźni z klas, w których była nadwyżka chłopców byli bardziej narażeni na zgon w ciągu kolejnych 50 lat niż panowie uczęszczający do klas, w których panowała równowaga płci. Jak wyliczyli naukowcy, ich przeżycie było średnio o 3 miesiące krótsze w porównaniu z rówieśnikami. A im większe były dysproporcje liczebności płci w klasach tym bardziej skracała się długość życia panów.

Stresujące szukanie partnerki

Podobne wyniki uzyskano po przeanalizowaniu danych pochodzących z programu ubezpieczenia zdrowotnego Medicare oraz ze spisu ludności, które łącznie dotyczyły ponad 7,6 mln mężczyzn w różnych rejonów USA.

Jak komentuje współautor badań Nicholas Christakis, na pierwszy rzut oka, trzy miesiące mogą się wydać krótkim okresem, ale w życiu 65-letniego mężczyzny, który średnio powinien jeszcze żyć przez 15,4 lat, to spory odcinek czasu.

Choć naukowcy nie badali mechanizmu, który może odpowiadać za zaobserwowany związek, podejrzewają, że udział biorą tu zarówno czynniki społeczne, jak i biologiczne. Znalezienie partnerki w warunkach dużych dysproporcji płci może być stresujące, a wpływ stresu na różne schorzenia u ludzi został już wcześniej dobrze udokumentowany, podkreślają.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: naukowcy | rywalizacja | Życie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje