Reklama

Orgazm? Nie dla wszystkich

Nie każdemu dane jest osiąganie najwyższych szczytów seksualnej rozkoszy. Sprawdź, dlaczego niektórzy mężczyźni i niektóre kobiety cierpią na zaburzenia orgazmu i jak objawia się ten problem.

Trudności z osiągnięciem orgazmu często nazywane są także zaburzeniem orgazmu, co oznacza albo całkowity brak możliwości doświadczenia tej przyjemności, albo potrzebę poświęcenia na to niezwykle dużej ilości czasu. O zaburzeniach orgazmu u mężczyzn można mówić, gdy pojawia się u nich problem przedwczesnego wytrysku, ale także wtedy, gdy satysfakcja seksualna jest zbyt silnie czy zbyt słabo doświadczana bądź towarzyszy jej ból. Mimo pewnych podobieństw, zaburzenia orgazmu występujące u mężczyzn różnią się od zaburzeń, których doświadczają kobiety.

Reklama

Zaburzenia orgazmu u kobiet

Kobiecy orgazm przez bardzo długi czas nie był przedmiotem badań naukowych. Zwykle o wiele bardziej istotny wydawał się brak orgazmu u mężczyzn. Dlaczego? Ponieważ uniemożliwiał on prokreację. Bez niego nie ma wytrysku, a w konsekwencji i zapłodnienia. Natomiast jedynym celem kobiecego orgazmu jest... przyjemność.

Kobiety znacznie gorzej znają swoje ciało, gdyż w przeciwieństwie do panów, rzadziej je eksplorują w okresie dojrzewania. Rzadziej się dotykają i masturbują, co często jest wynikiem rygorystycznego wychowania i pełnego zahamowań podejścia do kwestii około seksualnych. Powoduje to brak wiedzy dotyczącej swoich najbardziej erogennych sfer.

Poza tym najbardziej erogenne sfery u kobiet, takie jak łechtaczka czy słynny punkt G, są o wiele bardziej ukryte i kobieta musi dokonać pewnego wysiłku (poznać swoje ciało i jego reakcję), aby je odnaleźć i nauczyć się je stymulować.

Tak też zaburzenia orgazmu u kobiet mogą być konsekwencją nieprawidłowej stymulacji sfer intymnych przez partnera, co może być wynikiem braku wyznaczenia partnerowi odpowiedniego kierunku pieszczot seksualnych.

O anorgazmii (braku orgazmu) można mówić w momencie, gdy kobieta, mimo wypróbowywania różnych form stymulacji seksualnych, nie jest w stanie osiągnąć orgazmu. Anorgazmię dzieli się na pierwotną i wtórną. Pierwotna oznacza, że kobieta nigdy w życiu nie osiągnęła pełnej satysfakcji seksualnej. Wtórna natomiast polega na tym, że kobieta osiąga orgazm tylko podczas masturbacji, nie dochodząc do niego podczas stosunku seksualnego z partnerem. Wtórną anorgazmią określa się także sytuację, w której w pewnym okresie życia kobiecie udawało się osiągnąć orgazm, jednak w danym momencie nie jest to możliwe. Zarówno pierwotna, jak i wtórna anorgazmia ma przede wszystkim podłoże psychologiczne. Rzadziej problem wynika z fizjologicznych dysfunkcji. Psychologiczne problemy mogą mieć swoje źródło w rygorystycznym wychowaniu, negatywnych doświadczeniach kobiet w życiu seksualnym, ale mogą być też wynikiem poczucia wstydu podczas uprawiania seksu.

Zaburzenia orgazmu u mężczyzn

Zaburzenia orgazmu u mężczyzn przejawiają się na dwa sposoby: jeśli mężczyzna, mimo długiej stymulacji, nie osiąga orgazmu bądź jeśli pojawia się on zbyt szybko, czyli w wyniku przedwczesnego wytrysku, do którego dochodzi w kilka lub kilkanaście sekund przed rozpoczęciem aktu płciowego lub na początku jego trwania. Przedwczesny wytrysk objawia się brakiem kontroli nad reakcjami z nadmierną wrażliwością mężczyzny na dotyk lub bodźce zewnętrzne.

Zarówno opóźniony, jak i przedwczesny wytrysk stanowi ogromną przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia seksualnego. Przyczynami mogą być różne negatywne doświadczenia z przeszłości, doświadczenia którym towarzyszyło poczucie wstydu i winy. Nieleczony problem z reguły się pogłębia, bo panowie obcujący ze swoimi partnerkami czują się mniej męscy i mają świadomość, że albo nie zaspakajają seksualnie swoich partnerek, albo (przy problemie z opóźnionym wytryskiem) doprowadzają do sytuacji, w której kobieta zaczyna odczuwać dotkliwy ból.

Niezdolność do osiągnięcia orgazmu w odpowiednim momencie może być konsekwencją stosowania niektórych leków, nadmiernie uprawianej nieprawidłowej stymulacji członka (na przykład podczas masturbacji), jak również zażywania środków odurzających takich, jak narkotyki czy alkohol. Oczywiście, nie można zapomnieć o czynnikach psychicznych i emocjonalnych, które także u mężczyzn stanowią częstą przyczyną problemu z osiągnięciem seksualnej rozkoszy.

Dla kobiet i mężczyzn, którzy mają problem z osiąganiem orgazmu zaleca się, po pierwsze, wyeliminowanie fizjologicznych przyczyn problemu. A to bez konsultacji medycznej nie jest możliwe. Następnym krokiem powinna być konsultacja seksuologiczna.

Tłum. MT

Intimate Medicine

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: doświadczenia | problem | zaburzenia | orgazm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje