Reklama

Nasze relacje "partnerskie"

- Ponad 30 proc. Polaków uważa, że partnerstwo w związku przynosi wiele korzyści - poprawia relacje w rodzinie, zwiększa trwałość związku i korzystnie wpływa na rozwój dzieci - mówiła psycholog dr Katarzyna Korpolewska podczas wtorkowego spotkania, które odbyło się w Warszawie z okazji obchodów Dnia Partnerstwa.

Został on zorganizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii "Partnerska Rodzina". Na potrzeby kampanii w listopadzie 2007 r. TNS OBOP przeprowadził sondaż pt.: "Polacy o relacjach partnerskich w związkach". Można się z niego dużo dowiedzieć na temat tego, jak Polacy postrzegają relacje w związku.

Reklama

Partnerstwo poprawia jakość

Wynika z niego, że 36 proc. Polaków uważa, iż relacje partnerskie poprawiają jakość i trwałość związku, podkreślała dr Korpolewska. Co czwarty badany uważa, że partnerstwo korzystnie wpływa na aktywność zawodową, również kobiet, a co piąty, że mężczyźni mogą czerpać większą satysfakcję z zaangażowania w życie rodzinne.

- Respondenci wskazywali też, że partnerstwo między rodzicami jest dobre dla rozwoju intelektualnego dzieci i poprawia poczucie bezpieczeństwa w związku. Partnerzy czują się bezpieczniej, gdy wiedzą, że wzajemnie mogą na siebie liczyć - powiedziała psycholog.

Polacy wymieniali też dwie główne przyczyny, które - według nich - utrudniają rozwój relacji partnerskich. Jedna trzecia wskazała, że jest to przyzwyczajenie do tradycyjnego podziału obowiązków, przy czym częściej uważają tak kobiety.

Natomiast jedna czwarta uznała, że ważną przeszkodą na drodze do partnerstwa są stereotypy dotyczące podziału ról w związkach. Na przykład 31 proc. badanych uważa, że rola mężczyzny w rodzinie ogranicza się do zapewniania jej członkom dobrych warunków materialnych, natomiast prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci powinna się zajmować kobieta.

Walczmy ze stereotypem!

17 proc. Polaków przyznało też, że jedną z barier w rozwoju partnerstwa jest brak akceptacji społecznej dla pełnego angażowania się mężczyzn w życie rodzinne. Mężczyźni przyznają np., że nie wykonują prac domowych, bo jest w tym coś niemęskiego. - Ale obciążenie stereotypami dotyczy również kobiet, które nie pozwalają mężczyźnie wykonywać pewnych czynności, dla świętego spokoju, czy dlatego, że boją się, iż będą musiały po nim poprawiać - zaznaczyła psycholog społeczna Agnieszka Nowakowska. W sondażu 14 proc. Polaków uznało, że takie zachowania są barierą na drodze do partnerstwa.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: psycholog | partnerstwo | relacje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje