Reklama

Lubisz seks oralny? Przeczytaj to koniecznie!

Seks oralny wcale nie jest bezpieczniejszą formą aktywności seksualnej. Poniżej prezentujemy listę infekcji, które mogą być jego konsekwencją.

Jeśli uważasz, że seks oralny jest bezpieczniejszą formą współżycia, jesteś w błędzie. Większość chorób wenerycznych jest przenoszona także podczas stosunków oralnych. Poniżej prezentujemy listę infekcji, które mogą być ich konsekwencją.

Ryzyko HIV

Reklama

Prawdą jest, że bardziej prawdopodobne jest zarażenie się wirusem HIV podczas stosunku pochwowego czy analnego bez zabezpieczenia, niż podczas seksu oralnego. Jednak z pewnością nie zaszkodzi ci zastosowanie zabezpieczenia podczas oralnych pieszczot. Nie zaszkodzi ci tym bardziej, jeśli nie znasz przeszłości seksualnej swojej partnerki, bądź jeśli wiesz, że była ona bardzo bujna. W tym celu masz do dyspozycji zarówno prezerwatywy dla mężczyzn, jak i prezerwatywy dla kobiet.

Pamiętaj - jeśli nie używasz żadnej ochrony podczas seksu, nawet oralnego, ryzyko zarażenia się wirusem HIV jest bardzo wysokie. Najmniejsze rany w jamie ustnej mogą być dla ciebie śmiertelne, a bezpośredni wytrysk do ust twojej partnerki (jeżeli jesteś nosicielem choroby, a tego przeważnie nie wiesz), może być śmiertelny dla niej.

Łatwa opryszczka, trudne leczenie

Opryszczka narządów płciowych i opryszczka jamy ustnej są spowodowane różnymi wirusami (opryszczka narządów płciowych przez wirus HSV1 i opryszczka jamy ustnej przez HSV2). Wirusy te, niestety, mogą łączyć swoje siły, a następnie rozprzestrzeniać trudną do leczenia mutację dalej. Taką mutację najłatwiej złapać właśnie podczas seksu oralnego. Co gorsze, opryszczka przekazywana jest przeważnie, gdy jej objawy są jeszcze niewidoczne. Istnieją pewne leki, które mogą zmniejszyć ryzyko zakażenia, ale nie są one, niestety, stuprocentowo skuteczne. Stuprocentowej pewności nie daje nawet prezerwatywa. Wirus taki może rozprzestrzeniać się bowiem ze skóry do skóry.

Fellatio może skończyć się rzeżączka

Media na całym świecie donoszą o rosnącej liczbie nastolatek z zainfekowanymi rzeżączką gardłami. Prawdopodobieństwo zarażenia jest znacznie wyższe dla kobiety, czyli, gdy to ty jesteś stroną bierną seksu oralnego. Dzieje się tak dlatego, że więcej bakterii zwanych dwoinkami rzeżączki, znajduje się na penisie niż w pochwie. Kobiecy obszar infekcji jest dla ciebie trudniej dostępny językiem, a to z tego względu, że atakowana jest zazwyczaj szyjka macicy, która leży głęboko w pochwie. Jedno jest pewne - leczenie zakażonego tą infekcją gardła jest bardzo trudne. Najbardziej odpowiednią ochroną przed rzeżączką w seksie oralnym jest więc stosowanie prezerwatyw.

Chlamydia rzadziej przekazywana jest podczas cunnilingusu

W bardzo łatwy sposób podczas seksu oralnego przekazywana jest także chlamydia. Osoba wykonująca np. fellatio, jak i osoba bierna, otrzymująca pieszczoty, zagrożone są zarażeniem tymi bakteriami w takim samym stopniu. Zakażenia nabyte podczas wykonywania cunnilingus, stymulowania narządów płciowych partnerki, należą jednak do rzadkości. W przypadku chlamydii, szanse na zakażenie są takie same, jak w przypadku rzeżączki.

Seks oralny powoduje 15 proc. zakażeń kiłą

Inną, bardzo groźną chorobą, którą możesz się zarazić podczas rozkoszy oralnej, jest kiła. Według badań przeprowadzonych w USA, aż 15 proc. zakażeń kiłą odbywa się podczas seksu oralnego, uprawianego bez żadnych zabezpieczeń. Jednak syfilis jest przekazywane tylko wówczas, gdy wystąpią objawy. Dodajmy tylko, że zarówno pierwotne, jak i te wtórne objawy, są bardzo trudne do wykrycia.

Uwaga na oral-anal sex!

Nie ma wiarygodnych danych, które wskazywałyby na to, że wirusowym zapaleniem wątroby typu B można zarazić się uprawiając stosunek oralny. Z drugiej jednak strony, istnieje wystarczająco dużo dowodów medycznych na to, że zapalenia wątroby można w bardzo łatwy sposób nabawić w trakcie anilingus - aktywności seksualnej polegającej na kontakcie pomiędzy odbytem jednej osoby, a ustami i językiem drugiej. Na szczęście zarażeniu się wirusowym zapaleniem wątroby można zapobiec poprzez szczepienia.

Tłum. MT

Intimate Medicine

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: ryzyko | HIV | objawy | seks | seks oralny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje