Reklama

Facet po rozwodzie potrzebuje pomocy

Berkant Otto wyjmuje naczynia ze zmywarki i rozwiesza pranie. To codzienne obowiązki, o których wykonywaniu jeszcze dwa lata temu nawet by nie pomyślał.

Dwa lata temu miał żonę, która zajmowała się takimi rzeczami. Obecnie małżonkowie są w separacji.

Reklama

Jak turecki pasza

- Jestem w połowie Turkiem, w połowie Niemcem. W większym stopniu zostałem jednak ukształtowany przez turecką kulturę. W domu byłem jak turecki pasza; nigdy nie pomagałem mojej żonie. Żona chodziła do pracy, wykonywała domowe obowiązki i opiekowała się dziećmi, podczas gdy ja siedziałem, jakby to powiedzieć , na tyłku - mówi Berkant Otto.

Styl samotnego ojca

Życie paszy właśnie się skończyło. Samotny Berkant musi dbać teraz o dom i dwójkę dzieci.

- Teraz częściej wychodzimy się bawić. I tata sprząta- mówi Volkan Otto, synek Berkanta.

Berkant nie jest jedynym, który z trudem przystosowuje tradycyjny turecki model do zachodniego stylu życia samotnego rodzica. Raz w tygodniu uczestniczy w spotkaniach grupy wsparcia prowadzonych przez psychologa Kazima Erdogana.

- Rozmawiamy o tym, jak mężczyźni powinni postępować w stosunku do swoich synów i córek, i jak mają wypełniać rolę zarówno matki, jak i ojca - mówi Kazim Erdogan, psycholog.

Na to potrzeba czasu

Kazim założył grupę wsparcia w 2007 roku. Rozmawiają o wszystkim - o rozwodzie, utraconym honorze i o tym, jak odbudować poczucie godności i dumy, niwelując kulturowe podziały.

Berkant przyłączył się do grupy po dziewięciu miesiącach separacji z żoną, mimo iż wielu jego przyjaciół nie rozumiało tego kroku.

- Nie obchodzi mnie, co myślą moi przyjaciele. Muszę znaleźć rozwiązanie dla tej sytuacji - mówi samotny ojciec.

Berkant nie szuka jeszcze nowej żony. Na to potrzeba czasu. Ale kiedy ten czas nadejdzie, zapewnia, że w nowym związku będzie postępował inaczej.

Tłum. Kasia Kasińska na podst. AFP

Zobacz film:

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: codzienne obowiązki | facet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje