Damskie perfumy męskim nosem

Praktycznie każdy mężczyzna pamięta zapach kosmetyków swojej pierwszej miłości/Pixel /materiały promocyjne

Praktycznie każdy mężczyzna pamięta zapach kosmetyków swojej pierwszej miłości.

Dla wielu staje się on wyznacznikiem sex-appealu i na zawsze będzie najbardziej pożądanym zapachem kobiety. Faceci są bardzo wrażliwi na piękne aromaty i często kupują je swoim ukochanym, by rozkoszować się nimi na ich skórze. Jak to się dzieje, że mężczyzna lepiej dobierze perfumy dla swojej partnerki?

Pamięć węchowa przez lata była fenomenem dla naukowców. Choć już w starożytności wiedziano, że człowiek może na całe życie zapamiętać zapachy, które go przerażały, albo podniecały, dopiero w 2004 roku poznano istotę tego zjawiska.

Richard Axel i Linda Buck otrzymali nagrodę Nobla za udowodnienie, że człowiek nie tylko potrafi zapamiętać i rozpoznawać około 10 tysięcy zapachów, ale też jaki wpływ mają na pracę mózgu i na relacje damsko-męskie. Kora gruszkowata, która odpowiada za węch, jest w mózgu bezpośrednio obok obszarów odpowiedzialnych za pamięć i emocje.

- Woń przypomina nam o emocjach towarzyszących jakiemuś doświadczeniu - mówi profesor Tim Jacob z Cardiff University, ekspert od układu węchowego.- Może przywołać, a nawet odtworzyć te uczucia. Kiedykolwiek czuję zapach oleju lnianego, błyskawicznie przenoszę się na boisko do krykieta i znów mam osiem lat. Taką właściwość ma tylko zmysł powonienia.

W 2010 roku magazyn "Cosmopolitan" przeprowadził ankietę, w której 84 procent badanych mężczyzn przyznało, że określony zapach jest w stanie ich natychmiastowo podniecić. Z drugiej strony zapach, który kojarzy się jako nieprzyjemny wywołuje odwrotny stan. 27 procent badanych mężczyzn uznało, że najlepiej kojarzą im się aromaty owocowe, a 18 procent jako najprzyjemniejsze określiło kwiatowe.

- Słodkie zapachy, takie "które się chce zjeść" przywołują same dobre wspomnienia związane z dzieciństwem, ulubionymi smakami, pozytywnymi emocjami - mówił w wywiadzie dla "Cosmopolitan" dr Alan Hirsch, szef Smell and Taste Treatment and Research Foundation z Chicago. - Mężczyzna czuje się na tyle pewnie i bezpiecznie, aby pozbyć się oporów wewnętrznych i dać się ponieść zmysłom.

Z tego samego powodu mężczyźni bardzo dobrze pamiętają zapach perfum swojej pierwszej miłości. I też dlatego to właśnie mężczyźni powinni dobierać zapachy dla swoich partnerek. Postanowiliśmy przetestować jedne z najpopularniejszych marek damskich kosmetyków. Co sądzą o nich mężczyźni?

Rozpoznać zapach

Każdy skomponowany zapach składa się z trzech podstawowych elementów, które w kolejnych fazach oddają swój aromat. Nuta, którą wyczuwa się jako pierwszą, tuż po otwarciu flakonika i pryśnięciu na skórę, nazywa się nutą głowy. Zapach ten dość szybko się ulatnia, ale receptory węchowe najlepiej go zapamiętują.

Kolejną nutę, zwaną nutą serca, wyczuwa się po około 10 minutach. Jest ona połączeniem pierwszego i trzeciego zapachu. Jest etapem przejściowym, dzięki czemu je uzupełnia. To ona tworzy bukiet i decyduje o charakterze perfum.

Ostatnią wyczuwalną nutą jest nuta głębi. To od niej każdy "kompozytor" zaczyna budowanie kompozycji. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych, aromat ulatnia się bardzo powoli i jest wyczuwalny nawet do kilkunastu godzin. Dlatego używane są składniki o dość intensywnym i długo utrzymującym się zapachu: leśne żywice, wanilia, przyprawy korzenne, piżmo i ambra. To jest istotne dla każdego komponującego perfumy. Dla mężczyzn, jak się okazuje ważniejsze są wspomnienia i skojarzenia.

Bruno Banani

Seria Bruno Banani Woman’s Best przede wszystkim zachwyca stylowym projektem flakonika. Jednak w naszym przypadku test był ślepy, więc najważniejszym elementem był zapach. Pierwsza nuta wody toaletowej Bruno Banani jest bardzo owocowa i intensywna. Można wyczuć cytrusy: grapefruit i pomarańcz. Najdłużej jednak utrzymuje się zapach drzewa sandałowego, to on determinuje kompozycję.

Opinia Pawła:

- Ten słodki zapach na początku przypomina mi młodość. Jest bardzo dziewczęcy - mówi Paweł, pierwszy z respondentów. - Później jest korzenny, jak kadzidełko. Przypomina mi wagary z przyjaciółką, w której się kochałem wówczas. Pachniała podobnie.

Playboy

Ozdobiony króliczymi uszami Play it sexy, po otwarciu pachnie grejpfrutem, mandarynką i różowym pieprzem. Przez chwilę czuć zapach kwiatów, by na końcu przejść w długą, intensywnie słodką woń wanilii i drzewa sandałowego.

Opinia Michała:

- Bardzo słodki, ale i dojrzały. Może śmiesznie to zabrzmi, ale przypomina się mi z dzieciństwa koleżanka mojej mamy, która często nas odwiedzała - uśmiecha się Michał, kolejny z naszych badanych. - Była wtedy na studiach. Do tej pory taki słodki zapach kojarzy mi się ze studentkami. Pasuje do młodej, ale już poważniejszej kobiety.

Katy Perry’s

Zapach Indy od Katy Perry jest bardzo delikatny. Najpierw wyczuwa się nutę białej herbaty, śliwki i bergamotki. Później białego cedru i konwalii. Długa nuta bazy to wszelkie rodzaje delikatnego piżma: czarnego, białego i egipskiego, uzupełnionego ambrą i fasolą tonka.

Opinia Pawła:

- Bardzo delikatny - ocenia Paweł. Jest jak aromatyczna mgiełka, która otula ciało. Kojarzy mi się z piernikami takimi świątecznymi. I zapachem choinki. Nie czuć go tutaj, ale taki żywiczny zapach choinki mi się przypomina - podsumowuje testy perfum Katy Perry.

Mexx Ice Touch Woman

Już opakowanie produktu Mexx ma zmrozić i obudzić. Po otwarciu czuje się akord mrożonej herbaty, różowy pieprz, czarny pieprz i jeżynę. Obu naszym respondentom przypominało to spacer w lesie tuż po opadach deszczu. Kolejne owocowe i ziołowe smaki utwierdzają to przekonanie. W nucie serca wyczuwa się pomarańczę, kolendrę, miętę i malinę. W ostatniej nucie czuć zapach drzewa cedrowego i ambry.

Opinia Pawła:

- Jest taki błogi. Jak orzeźwienie po biegu i powolny spacer przez wilgotny las - mówi Paweł.

Opinia Michała:

- Mi przypomina sportowe emocje - dodaje Michał . - Jest taki agresywnie wysportowany - śmieje się.

Zapachy wspomnień

Ludzkie komórki węchowe są kontrolowane przez ponad tysiąc genów. Pod wpływem cząsteczki zapachowej, tzw. ligandy, komórki te zaczynają drgać, wytwarzając enzym, którego część dociera do kory mózgowej. Tam zapach jest rozpoznawany. Pozostała część enzymu dostaje się do obszarów odpowiedzialnych za pamięć i emocje. To one odpowiadają za skojarzenia.

Dlatego naszym respondentom jedna woń kojarzyła się z kadzidełkiem i spotkaniami z koleżanką, a inna z piernikami i świętami. Obie te nuty wzbudziły w nich przyjemne wspomnienia. Gorzej by było, gdyby na przykład aromat wanilii kojarzył się im z niemiłymi sytuacjami. Dlatego lepiej pozwolić mężczyźnie wybrać zapach damskich kosmetyków. Zawsze wybierze te, które dobrze mu się kojarzą.


Materiał powstał we współpracy z Partnerem Zewnętrznym.

ZS


Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje