Reklama

Czy jesteś seksualnym rasistą?

Czy w twoich fantazjach seksualnych pojawia się czasami Azjatka albo Mulatka? A może nie dopuszczasz do siebie nawet myśli o seksie z osobą o innym kolorze skóry? Sprawdź, czy aby przypadkiem nie jesteś uprzedzony seksualne na tle rasowym.

A jednak kolor skóry jest ważny. Może i doszliśmy do społecznego porozumienia, co do tego, że nie powinno tak być, ale życie pokazuje coś zupełnie innego. Niestety, uprzedzenia seksualne na tle rasowym są na porządku dziennym. Dlaczego? Ponieważ seksualność i emocje często skutecznie opierają się istniejącym normom społecznym. Czasami wydaje się nawet, że seksualność rządzi się własnymi zasadami, których społeczeństwo nie jest w stanie kontrolować, pomimo przepisów prawnych próbujących uregulować tę sferę naszego życia.

Czym jest rasizm seksualny?

Seksualność także jest obszarem życia, gdzie ujawnia się rasizm. Rasizm seksualny przejawia się w pogardliwym stosunku do ludzi odmiennej rasy i wykluczaniu możliwości uprawiania z nimi seksu. Stwierdzenie "białe kobiety są beznadziejnymi kochankami" będzie więc formą rasizmu seksualnego.

Niektórzy uważają , że przejawem rasizmu jest też formułowanie stwierdzeń typu: "Azjatki są najlepsze w łóżku", czy "czarni mężczyźni mają większe penisy".

Reklama

Widoczna jest w nich tendencja wyłącznie do podziwiania innej rasy, a nawet do jej wywyższania. Jakkolwiek więc rasizm kojarzy się nam raczej z postawami o negatywnym charakterze, to rasizm seksualny miewa również "pozytywny" wydźwięk. Jest on bowiem nie tylko manifestowaniem pogardy, ale i podziwu tylko na podstawie jednej cechy - innego koloru skóry.

Rasizm seksualny jest wynikiem stereotypów

Wyżej wymienione przejawy rasizmu są wynikiem głęboko w nas zakorzenionych stereotypów. Ludzie, którzy je wykreowali prawdopodobnie nigdy nawet nie stali w pobliżu Azjatki czy czarnoskórego mężczyzny. Przyczyną rasizmu seksualnego jest, niestety, brak elementarnej wiedzy. Co ciekawe, nawet ludzie, którzy nie uważają się za rasistów, co więcej, są przeciwnikami rasizmu, mogą mieć bardzo rasistowskie poglądy i opinie jeśli chodzi o seksualność.

To wyraźnie pokazuje, jak głęboko seksualność jest wbudowana w naszą psychikę. Nie ma w niej miejsca dla rozsądku, a my nie jesteśmy w stanie jej kontrolować. Podobnie zresztą jak emocji. Bez względu na to, na co są reakcją, rozum często zwyczajnie nie jest w stanie ich powściągnąć.

Ocena ocenie nie równa

W gruncie rzeczy twoje preferencje seksualne są twoją sprawą. Przecież często oceniamy innych. A jednak jest różnica - dokonywanie oceny osoby na podstawie koloru skóry nie powinno nic nam mówić o jej innych cechach indywidualnych, osobowościowych. No bo czy faktycznie zwracając uwagę na kogoś, na przykład, wzrost, kolor włosów czy oczu - jakąś jedną cechę - możemy stwierdzić, że nie chcemy mieć z nim kontaktu? Oczywiście, że nie.

Niestety często jest tak, że cechy osobowościowe ściśle wiążemy ze stereotypowym wizerunkiem danej rasy i dokonujemy niesprawiedliwych uogólnień, które są wynikiem braku wiedzy i naszych stereotypowych przeświadczeń.

Warto pamiętać, że poszanowanie odmienności jest drogą do wzajemnego, lepszego zrozumienia i prawdziwej akceptacji wszystkich odcieni ludzkiej skóry.

Tłum. MT

Intimate Medicine

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: seksualna | rasizm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje