Reklama

Co czeka młodego tatę

Mężczyźni, którzy mają podjąć decyzję o potomstwie lub już ją podjęli i czekają na przyjście dziecka na świat, borykają się z myślami, jak to jest być tatą i czy sprawdzą się w tej roli.

Duma

Reklama

Na początku, gdy dziecko pojawi się na świecie - obojętne, czy to chłopiec czy dziewczynka - młody tata odczuwa ogromną dumę. To przecież między innymi dzięki jego staraniom pojawiła się ta mała istota. Choć na początku nie widać jeszcze, czy dziecko podobne jest do mamy czy taty, ale gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki np. dołeczki identyczne jak w policzkach taty, wówczas na pewno wszyscy się o tym dowiedzą.

Miłość ojcowska

Każdy przyszły ojciec zastanawia się, czy będzie wystarczająco mocno kochał swojego potomka. Taką miłość czasami odczuwamy już z pierwszą chwilą pojawienia się dziecka na świecie, czasami nieco później. To zupełnie inna miłość od tej, którą czuje się do rodziców, rodzeństwa czy żony. Teraz dziecko jest najważniejsze, o nim się myśli snując plany na przyszłość, jemu podporządkowuje się cały świat.

Opieka nad dzieckiem

Niektóre dzieci już od pierwszych dni przesypiają całe noce, jednak w większości przychodzi to z czasem, a w pierwszych miesiącach młodzi rodzice borykają się z problemem kolki u maluchów. Często pojawia się ona wieczorem bądź w nocy. Trzeba wówczas nastawić się, że noce odsypiać będziemy w dzień czy w czasie weekendów. Rodzice powinni podzielić się obowiązkami. Już teraz ojciec ma szansę na zaangażowanie się w wychowanie dziecka, na pokazanie swoich uczuć. Powinien pomóc żonie, ponosić dziecko, pomasować jego brzuszek. Często w ramionach taty dziecko się uspokaja.

Nie tylko przy kojeniu łez ojciec może uczyć się postępowania z dzieckiem. Może je kąpać, mówić do niego i opowiadać o świecie, przygotowywać herbatki, przewijać, choć na początku zazwyczaj boi się, żeby nie zrobić dziecku krzywdy. Ale nie trzeba się tego bać, tylko delikatnie postępować, a już po kilu próbach nie będzie to problemem.

Zrozumieć dziecko

W pierwszych miesiącach życia tata może być zaskoczony tym, że nie potrafi rozpoznać potrzeb malucha. Dziecko nie potrafi się jeszcze komunikować, przekazywać potrzeb. Trzeba nauczyć się je rozpoznawać po minie, krzyku, ruchach. Czasami trzeba próbować wszystkiego po trochu, aż w końcu dziecko się nie uspokoi, bo właśnie tego potrzebowało. Młodemu tacie może być przykro z tego powodu, że to zazwyczaj matka szybciej rozpoznaje potrzeby dziecka. Ale dlatego właśnie powinien poświęcać każdą wolną chwilę na przebywanie z rodziną.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Michał Czekaj | świat | ojciec | miłość | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje