Rewolucja w antykoncepcji? Męskie pigułki coraz bliżej

Dla wielu facetów antykoncepcja najczęściej oznacza prezerwatywę /123RF/PICSEL

To może być rewolucja w podejściu do antykoncepcji. W kolejną fazę wkraczają testy pigułek hormonalnych dla mężczyzn. Dotychczasowe badania przyniosły pozytywne rezultaty.

Reklama

O testach nowych tabletek rozpisują się media w Stanach Zjednoczonych, między innymi "New York Post" i "Washington Times".

Test bezpieczeństwa

Nowe pigułki o nazwie DMAU kryją w sobie kombinację hormonów (androgen i progestagen). Przyjmowane codziennie mają sprawić, że liczba plemników będzie na tyle niska, że uniemożliwi zapłodnienie partnerki.  

Reklama

Do tej pory przetestowano bezpieczeństwo regularnego zażywania tabletek. Niebawem przyjdzie czas na udowodnienie, że są one skutecznym środkiem antykoncepcyjnym.

"Pigułki DMAU stanowią znaczący krok w stronę rozwoju codziennych tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn" - podkreśla dr Stephanie Page z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, jedna z ekspertek badających ich działanie.

Kolejny etap badań

Według jej wiedzy, wielu mężczyzn wolałoby przyjmować raz dziennie tabletkę, zamiast decydować się na inne środki antykoncepcyjne, jakie znajdują się obecnie w fazie testów. Jednym z nich są specjalne żele o długoterminowym działaniu.

Testy poprzednich pigułek zakończyły się fiaskiem, ponieważ mężczyźni mieli po nich problemy zdrowotne, uskarżając się m.in. na bóle wątroby. W przypadku DMAU takich dolegliwości nie zaobserwowano.

Kolejny - kluczowy - etap testów rozpocznie się w kwietniu. Przez trzy miesiące badacze będą sprawdzać, czy nowe pigułki są skuteczną formą antykoncepcji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje