Reklama

Japonia: Kraj, w którym 25 proc. kobiet to dziewice

Socjologowie od 1987 przeprowadzają Narodowe Badanie Płodności, które monitoruje między innymi życie seksualne Japończyków /123RF/PICSEL

​Według naukowców z Uniwersytetu w Tokio coraz więcej dorosłych obywateli Japonii nie uprawia w ogóle seksu. Badania wykazały, że do tej grupy zalicza się jedna czwarta dorosłych Japończyków - zarówno kobiet, jak mężczyzn - w wieku poniżej 40 lat.

Reklama

Naukowcy ze stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni od 1987 roku nadzorują potężne Narodowe Badanie Płodności, które regularnie monitoruje życie seksualne obywateli. Od tego czasu przebadano kilkaset tysięcy Japończyków. 

W opublikowanych 8 kwietnia 2019 na łamach dziennika BioMedCentral wynikach najnowszej edycji badania, jego autorzy wskazują na pewną tendencję, która niepokoi władze z powodu zagrożenia dla przyrostu naturalnego. Choć niektórych może ona zaciekawić.

Reklama

Liczba dorosłych kobiet w wieku od 18 do 39 lat, które nie uprawiały seksu znacząco wzrosła przez ostatnie trzy dekady. W pierwszych badaniach odsetek Japonek w tym przedziale wiekowym bez inicjacji seksualnej na koncie wynosił 21,7 proc.. W najnowszym sondażu było to już 24,6 proc.

Badaczy zaskoczyły też liczby dotyczące dziewic po 30stce - w Japonii seksu nie uprawiało nigdy około 12 proc. kobiet w wieku od 30 do 34 lat i około 9 proc. w wieku od 35 do 39 lat.

Można więc stwierdzić, że Japonia to kraj dziewic, ale także... prawiczków.

To dlatego że dane dotyczące mężczyzn są bardzo podobne. 26 proc. Japończyków w przedziale wiekowym 18 - 39 nigdy nie było z kobietą. Jak nietrudno policzyć, ćwierć dorosłej populacji kraju poniżej 40. roku życia nie uprawiała seksu. 

Coraz częstsze jest zjawisko "pasożytniczych singli", trzydziestokilkulatków, żyjących ze swoimi rodzicami bez perspektywy na znalezienie partnera lub partnerki. 

Według wyników mężczyźni, którzy stanowią tę smutną część japońskiego społeczeństwa najczęściej mieszkają w małych ośrodkach albo nie mają stałej pracy i niewiele zarabiają. Ci o najmniejszych zarobkach. Badania pokazały ogromną przepaść pomiędzy bogatymi z dużych ośrodków, a tymi zarabiającymi najmniej pod tym względem. W przypadku kobiet te różnice nie były aż takie znaczące.

Socjologowie jako przyczynę tego zjawiska wskazują także zamknięcie Japończyków, którzy coraz częściej przyznają, że wolą spędzać czas... grając w gry video niż spotykając się z innymi ludźmi.

Władze kraju są mocno zaniepokojone taką sytuacją. Społeczeństwo japońskie z roku na rok coraz bardziej się starzeje. Przyrost naturalny spada prowadząc do tego, że rośnie odsetek ludzi starszych, którzy nie mogą stanowić fundamentu funkcjonowania państwa. Niektórzy (choć mocno na wyrost) wieszczą nawet Japonii powolne wymieranie.

W innych dużych bogatych krajach zjawisko życia w niezamierzonym celibacie nie jest aż tak powszechne. W Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Australii odsetek dorosłych poniżej 40. roku życia, którzy nie uprawiali seksu wynosi pomiędzy 1, a 5 proc. 


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje