Reklama

"Dr Google" na temat antykoncepcji – obalamy mity

Na licznych forach internetowych, poświęconych tematom seksu, roi się od sprzecznych informacji o antykoncepcji. Większość z nich wydaje się być wręcz absurdalna. Niestety Polacy wstydzą się zgłosić do specjalisty z nurtującymi, intymnymi pytaniami, a ich wiedza na temat seksu oparta jest często na anonimowych wpisach z Internetu.

88 procent Polaków zasięga porad zdrowotnych u "dr Google", zamiast pójść z problemem do prawdziwego lekarza. Pytania z pozoru proste doczekują się niedorzecznych odpowiedzi. Oto kilka prawd skonsultowanych z dr Grzegorzem Mrugaczem,  na temat najczęściej wybieranych przez Polaków środków antykoncepcyjnych:

Reklama

1. Prezerwatywa daje 100 procent pewności zabezpieczenia przed ciążą.

Niestety nie. Każdy z obecnych na rynku środków antykoncepcyjnych nie działa w 100 procentach przypadków. W przypadku prezerwatywy, wiele zależy od tego jak się ją użytkuje. Jeżeli stosuje się zalecenia producenta oraz zwraca się uwagę na sposób przechowywania, współczynnik zawodności prezerwatywy jest niski, około 2-4 przypadki zajścia w ciążę na 100 kobiet. Ważne jest też miejsce zakupu prezerwatyw. Najlepsza będzie apteka, gdzie gwarantowane jest odpowiednie przechowywanie produktu.

2. Prezerwatywa może być skuteczna przy jej ponownym użyciu.

Nie! Jest to środek jednorazowego użytku! Co więcej, by zachować jego najwyższą skuteczność, nie powinno się używać tej samej prezerwatywy do seksu oralnego, a później pochwowego. Może ulec uszkodzeniu, często niewidocznemu na pierwszy rzut oka.

3. Używanie lubrykantów wspólnie z prezerwatywą może obniżyć jej skuteczność.

To prawda, jednak wszystko zależy od składu lubrykanta. Oliwka, wazelina czy inne nawilżające środki na bazie tłuszczy rozpuszczają lateks, z którego wykonana jest prezerwatywa. Jeżeli potrzebujemy dodatkowego nawilżenia warto sięgnąć po prezerwatywy z dodatkową warstwą lubrykanta, bądź żele zrobione na bazie wody.

4. Zażywanie pigułek antykoncepcyjnych skutkuje m.in. otyłością, wahaniem nastroju oraz spadkiem libido.

Nieprawda. Lekarz powinien dobrać pigułki indywidualnie do każdej pacjentki. Dobrze dobrane nie powinny mieć skutków ubocznych. Mogą one wystąpić w 1-2 tygodniu przyjmowania leku. Należy uważnie obserwować swoje ciało i zachowanie, a gdy zmiany wydają się niepokojące udać się do ginekologa na konsultacje i ewentualną zmianę rodzaju przyjmowanych środków.

5. Długotrwałe przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych powoduje problemy z zajściem w ciąże po ich odstawieniu.

Nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby bezpośredni wpływ pigułek antykoncepcyjnych na płodność. Jeżeli stosuje się do zalecanych przerw oraz podejmie decyzję o dziecku w odpowiednim wieku, nie powinno się mieć problemów z uzyskaniem ciąży. Mit ten powstał na podstawie przypadków kobiet, które w wieku ok. 40 lat, decydują się na dziecko. Późne uzyskanie ciąży zawsze sprawia więcej trudności, co związane jest z ograniczoną liczbą jajeczek w organizmie kobiety.


INTERIA.PL/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje