Reklama

Seksualny portret Polaków

Koniec ideałów starszego pokolenia. Okazuje się, że to młodzi Polacy są stali w uczuciach, więcej także wiedzą o edukacji seksualnej i lepiej się zabezpieczają.

Z kolei tylko 3 proc. pięćdziesięciolatków wierzy w monogamię. Starsze pokolenie zachowuje się bardziej ryzykownie w łóżku i uważa, że w Polsce powinno się zalegalizować prostytucję.

Reklama

Powszechna opinia głosi, że "młodość musi się wyszumieć", a młodzi ludzie skaczą z kwiatka na kwiatek i zmieniają partnerów jak rękawiczki.

Starsi z kolei - według utrwalonego stereotypu - okres burzliwego życia erotycznego mają już za sobą. W kapciach, przed telewizorem, u boku jednego partnera prowadzą spokojne, wręcz nudne życie. "W domach z betonu nie ma wolnej miłości. Są stosunki małżeńskie oraz akty nierządne, Casanova tu u nas nie gości" - śpiewała Martyna Jakubowicz.

Okazuje się, że prawda jest nieco inna. To młodzi Polacy są romantycznie i idealistycznie nastawieni do intymnej sfery życia, a liberalnie do jednonocnych przygód, seksu z nieznajomym czy prostytutką podchodzi starsze pokolenie.

Stali w uczuciach

W niedawno opublikowanym światowym raporcie firmy Durex 2005 największa stałość w związku zadeklarowały osoby w wieku licealnym, czyli 16 - 20-letnie oraz co trzecia z grupy w wieku studenckim, czyli 21 - 24 lata. Zdaniem Eweliny, 22-letniej studentki edukacji medialnej Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, młodzi ludzie są raczej wierni.

- Poligamia wyszła z mody. Moi znajomi w większości są w stałych, długich związkach i nie zdradzają się - twierdzi. Posiadanie jednego partnera seksualnego to rzadkość w przypadku osób po pięćdziesiątce. Jedynie 3 proc. zadeklarowało stałość w uczuciach. Starsi przodują także pod względem liczby partnerów seksualnych, większość z nich miała ich od dwóch do dziesięciu, co ósmy powyżej jedenastu. Dr Grzegorz Południewski, ginekolog i ekspert problematyki seksualnej, jest przekonany, że rozwarstwienie pokoleniowe wśród Polaków na płaszczyźnie seksualnej jest bardzo wyraźne. - Mamy do czynienia z przemianą pokoleń i mentalności. Sposób myślenia nastolatków i osób dojrzałych jest skrajnie różny - podkreśla lekarz. - Widoczny jest brak wychowania seksualnego wśród starszego pokolenia.

Ryzyk-fizyk w łóżku

Zdaniem dr. Południewskiego właśnie tym, co odróżnia Polaków na niekorzyść unijnych współobywateli, jest skłonność do uprawiania seksu bez zabezpieczenia. Młodzież jest bardziej świadoma ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

- Młodzi Polacy lepiej znają partnerów łóżkowych i są bardziej ostrożni. Jedynie co piąty nastolatek naraża się na nieprzewidziane ryzyko wynikające z takiego współżycia seksualnego. Przeciwieństwem są Polacy po 35. roku życia. Prawie 60 proc. z nich przyznaje się do małej wiedzy o osobach, z którymi uprawiają seks. Małgorzata, 42-letnia mężatka, zdradziła tylko raz - na urlopie w kraju arabskim. - Pojechałam z koleżanką oderwać się od szarej rzeczywistości. Wstyd się przyznać, to był egipski masażysta. Nigdy więcej go już nie spotkałam - opowiada.

Jeśli chodzi o przygody na jedną noc, to Polacy nie są jednomyślni. 26 proc. uważa, że mogłoby to być ciekawe, niemal tyle samo ocenia je jako niedopuszczalne. Jednorazowe przygody lubią zwłaszcza osoby starsze, ponad połowa pięćdziesięciolatków ma je na koncie.

Ale wygląda na to, że starsze pokolenie straciło swoje ideały. Co dziesiąty Polak ma na sumieniu małżeńską niewierność i większość z nich to panowie z najstarszych grup wiekowych. Zwolennikami legalizacji prostytucji są także przede wszystkim starsi Polacy. Powyżej 34. roku życia chce tego 70 proc. uczestniczących w badaniu. Zupełnie niezainteresowani płatnym seksem są głównie młodzi ludzie. Na nietypowy seks, gadżety i inne urozmaicenia łatwiej namówić osobę dojrzałą. Oldboye przejawiają większą skłonność do eksperymentowania w sypialni niż nastolatki.

Dzień Dobry

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: edukacja | starsi | młodzi ludzie | seks | portret | seksualna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje