Reklama

Czy wysokie IQ = dobra jakość spermy?

Sądzisz, że masz wpływ na jakość swojej spermy? A może zależy ona wyłącznie od twojego IQ? Jak jest naprawdę? Sprawdź!

Już w 1985 r., na zlecenie rządu USA przeprowadzone zostało badanie pod ciekawą nazwą "Wietnamskie Studium Doświadczalne", podczas którego na wiele rożnych sposobów przetestowani zostali weterani wojenni.

Reklama

Panowie poproszeni zostali między innymi o wzięcie udziału w testach psychologicznych i testach sprawdzających ich iloraz inteligencji. Oprócz tego każdy z uczestników musiał oddać próbkę swojej spermy.

Uzyskane dane zostały wykorzystane przez Rosalind Arden z King's College London i jej współpracowników.

Związek między jakością nasienia i inteligencją nie był przedmiotem badania, tym bardziej jego odkrycie było dla wszystkich bardzo zaskakujące.

Otóż okazało się, że plemniki inteligentnych mężczyzn charakteryzują się lepszą jakością niż plemniki mniej inteligentnych panów.

Co to znaczy wysoka jakość spermy?

Wysokiej jakości sperma zwykle uważana jest za taką, jeśli zawiera odpowiednią liczbę plemników, o odpowiedniej ich ruchliwości.

Androlodzy (specjaliści zajmujący się budową, czynnościami fizjologicznymi, diagnozowaniem i leczeniem męskiego układu płciowego) zwykle biorą pod uwagę jeszcze więcej czynników.

Ważny jest jednak ogólny stan zdrowia każdego plemnika, ponieważ określa on zdolność do interakcji z komórką jajową, czyli do zapłodnienia.

Ogólnie mówiąc, główka plemnika powinna mieć owalną formę i długą witkę.

Mężczyzna w znacznym stopniu może wpływać na jakość swojej spermy poprzez eliminowanie niekorzystnie wpływających na nią czynników.

Na pewno nie służy plemnikom za ciasna bielizna, zbyt długie przesiadywanie w jednym miejscu, laptopy na kolanach, telefony komórkowe, alkohol, narkotyki, stres, niezdrowe odżywianie. O wielu zagrożeniach nie mamy jeszcze pełnej wiedzy.

Ze względu na tak dużą liczbę czynników bardzo trudno jest ocenić wpływ inteligencji. Ale naukowcy spróbowali.

Inteligencja a jakość nasienia

Autorzy badania nie upierają się przy twierdzeniu, że inteligencja ma największy wpływ na jakość nasienia. Oni tylko potwierdzają ten fakt w pewnej relacji.

W jakiej? Zestaw genów odpowiedzialnych za jakość plemników jest w jakiś sposób powiązany z zestawem genów, które wpływają na iloraz inteligencji, a to połączenie sprawia, że osobniki posiadające ową kombinację genetyczną są lepiej przystosowane, przez co mają zdecydowanie większe szanse na przetrwanie.

Logicznym jest to, że jakościowo lepsze plemniki są bardziej odpowiednie do celów reprodukcyjnych, a tym samym zwiększają szanse na przetrwanie gatunku ludzkiego. Jednak nie jest to tak oczywiste w odniesieniu już do samej inteligencji.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że bada się różne rodzaje inteligencji. Eksperci nie używają jednego, ogólnego terminu inteligencja, ale w różnych badaniach mówią o kilku jej typach: inteligencji emocjonalnej, matematyczno-logicznej, społecznej.

Stosują więc różne testy ją sprawdzające. Wciąż więc nie ma pewności co do tego, czy to mężczyźni o wysokim ilorazie inteligencji emocjonalnej czy może najlepsi logicy są posiadaczami spermy o najwyższych walorach jakościowych.

Jedno w tym wszystkim jest pewne, inteligencja jest nowym czynnikiem, który dobrze jest brać pod uwagę podczas doboru partnera i planowania poczęcia nowego człowieka.

Tłum. MT

Intimate Medicine

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: inteligencja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje