Reklama

Co powoduje ból podczas seksu?

Mimo, że to kobiety są bardziej narażone na odczuwanie bólu podczas aktów seksualnych, towarzyszy on także mężczyznom. Co zatem powoduje dyspareunię, bo tak nazywa się to schorzenie, u obu płci?

Termin dyspareunia był stosowany już w starożytnej Grecji i oznacza występowanie bólu podczas kopulacji lub niezdolność do niej. Doznania podczas seksu są oczywiście bardzo nieprzyjemne i mogą mieć silny wpływ na psychikę. Osoby cierpiące na dyspareunię odczuwają ból tymczasowo, bądź w sposób permanentny, zarówno przed, w trakcie lub/i po odbyciu akty seksualnego.

Reklama

Co powoduje dyspareunię u kobiet?

Najczęstszą przyczyną dyspareunii jest strach przed uprawianiem seksu (tak dzieje się akurat w przypadku obu płci). Powoduje ją także niedostateczne nawilżenie pochwy. Zamiast przeżywać przyjemność podczas stosunku seksualnego, kobiety cierpiące na dyspareunia czują pieczenie i nieprzyjemne uczucie w swoich genitalia.

Bardzo ważne jest ustalenie, w jakim miejscu odczuwany jest ból - czy występuje na powierzchni pochwy czy też wewnątrz niej, gdyż jest to istotna informacja umożliwiająca znalezienie przyczyny problemu. Ból może pojawić się również w formie skurczu mięśni lub ich mocniejszego napięcia. Stosunek płciowy może powodować również zaczerwienienia wokół pochwy.

Dyspareunia może być także wynikiem podjęcia specyficznego typu stymulacji erotycznej, która zwyczajnie nie działa (jest to przyczyną problemu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn). Ale możemy też mówić o psychologicznych przyczynach tej dolegliwości: niektóre kobiety, które na nią cierpią, doświadczają bólu tylko dlatego, że z góry zakładają, że on się pojawi. Ból odczuwany na powierzchni żeńskich narządów płciowych pojawia się na ogół podczas samej penetracji, natomiast ból odczuwany wewnątrz pochwy pojawia się w trakcie i po penetracji.

Co powoduje dyspareunię u mężczyzn?

Mężczyźni zazwyczaj odczuwają ból jąder lub ból zlokalizowany na główce prącia, najczęściej zaraz po ejakulacji. Powodować go mogą zarówno infekcje, jak i deformacje anatomiczne penisa. W większości przypadków wady anatomiczne dotyczą napletka.

Podczas stosunku seksualnego bądź masturbacji mogą pojawić się nawet małe krople krwi na grzbietach żołędzi . To może powodować bardzo bolesne doznania. Rzadką postacią dyspareunii u mężczyzn jest ból w narządach płciowych po, lub w trakcie ejakulacji. Opisywany jest on jako ostry i nagły, czasami piekący.

W skrajnych przypadkach ból podczas stosunku seksualnego może być również spowodowany głębokim poczuciem winy z powodu doświadczania przyjemności seksualnej, co jest częstą konsekwencją restrykcyjnego sposobu wychowania. Jeżeli przyczyny dyspareunii mają podłoże psychologiczne, na ogół są one też wynikiem gniewu lub niechęć wobec partnera seksualnego, bez względu na ich świadomy czy poza świadomy charakter.

Leczenia i pomoc medyczna

Niestety, niewiele osób konsultuje swój problem z seksuologiem czy ginekologiem, a jest to bardzo istotne, by ustalić, czy zjawisko ma podłoże fizyczne, czy może zależy od konkretnej sytuacji, czyli psychiczne.Jeśli ból jest nie do zniesienia i coraz bardziej intensywny, zaleca się bezzwłoczny kontakt z lekarzem, tym bardziej, jeśli jest on następstwem krwawienia, towarzyszą mu wymioty czy odczuwa się go w odbytnicy.

Lekarz z pewnością wypyta cię o twoją przeszłość seksualną, jak również o historię bólu, który pojawia się podczas stosunku płciowego.

Profilaktycznie warto zadbać o - jeśli pojawia się z tym problem - odpowiednią wilgotność wejścia pochwy, jak również warg sromowych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zaczerwienienie zarówno w okolicach waginy jak i penisa, zaprzestań stosowania pachnących mydeł do mycia miejsc intymnych. Warto stosować preparaty do tego przeznaczone. Dbałość o higienę też rozwiązuje wiele problemów.

Tłum. MT

Intimate Medicine

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje