Reklama

Serbia: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [AKTUALNE INFORMACJE]

Zniewalający Belgrad to idealny kierunek na nasze wakacje 2021 /123RF/PICSEL

Bałkany od lat są popularną destynacją Polaków. Nie tylko Chorwacja, Czarnogóra, czy Albania, ale także Serbia jest coraz częściej wybieranym kierunkiem na wakacje. W dobie pandemii koronawirusa trzeba jednak pamiętać o szeregu zasad podczas wjazdu do kraju oraz o panujących tam obostrzeniach. Pomimo niektórych utrudnień wakacje 2021 w Serbii mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i niezapomnianą przygodą!

 Nie tylko spektakularny Belgrad ze swoją zabytkową twierdzą Kalemegdan przyciąga rzesze turystów, ale również wiele innych miejsc zachęca pięknymi krajobrazami i bogatą historią. Novi Sad, kanion rzeki Uvac, czy twierdza Gołubac (miejsce śmierci rycerza Zawiszy Czarnego) to tylko kilka przykładów z bogatej listy atrakcji, jakie oferuje nam bałkańska Serbia. W przygotowanym poradniku opisujemy, co warto wiedzieć i jak się przygotować na wakacyjny wyjazd w 2021.

Wakacje 2021 w Serbii. Jakie są zasady wjazdu?

Wszyscy obcokrajowcy podróżujący do Serbii są zobligowani do zrobienia testu PCR maksymalnie 48 godzin przez przekroczeniem granicy. Negatywny wynik zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny.

Posiadanie negatywnego wyniku testu jest obowiązkowe tak samo dla osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Szczepienia wykonane poza Serbią nie są uznawane i nie zwalniają z obowiązku posiadania negatywnego testu RT-PCR przy wjeździe do Serbii. 

Serbska straż graniczna pozwala na wjazd do kraju osobom bez zrobionego wcześniej testu, które przejeżdżają przez kraj tranzytem i nie trwa on dłużej niż 12 godzin.

Reklama

Ambasada RP w Belgradzie apeluje, aby przestrzegać w Serbii wszystkich środków ostrożności celem uniknięcia zakażenia koronawirusem. Pomimo spadkowego trendu pojawiania się nowych przypadków to serbskie władze informują, że nadal istnieje ryzyko zachorowania na COVID-19.

Powrót do Polski a kwarantanna

W związku z decyzją z dnia 24. czerwca osoby wracające do Polski z krajów nienależących do strefy Schengen oraz EFTA muszą odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa nie zwalnia z tego obowiązku. Jedynie osoby w pełni zaszczepione oraz ozdrowieńcy są zwolnieni z odbycia kwarantanny.

Kwarantannę można skrócić, jeśli nie wcześniej, jak po 7 dniach wykona się test PCR i będzie on negatywny. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu do systemu przez laboratorium diagnostyczne wykonujące dane badanie.

Podróż do Serbii. Jakie są restrykcje na miejscu?

Sytuacja w kraju zdaje się normalizować. Dzienny przyrost nowych przypadków COVID-19 oscyluje między 100 a 200, w związku z czym serbskie władzy zdecydowały się na poluzowanie obostrzeń.

Większość branż funkcjonuje bez większych restrykcji. Noszenie maseczek jest obowiązkowe w zamkniętych przestrzeniach.

Jak informuje Serbska Organizacja Turystyczna, lokale gastronomiczne (restauracje, bary) działają normalnie z tą różnicą, że są otwarte tylko do północy. Kina mogą działać do późnych godzin wieczornych. Sklepy są otwarte maksymalnie do godziny 22:00.

Podczas imprez zorganizowanych może przebywać maksymalnie 500 osób. Tyczy się to zarówno przestrzeni otwartej, jak i zamkniętej. W konferencjach i innych profesjonalnych wydarzeniach może wziąć udział do 100 uczestników.

Wakacje na Bałkanach. Gdzie szukać informacji?

Na temat aktualnej sytuacji w Serbii informują zarówno strony polskiej ambasady, jak i państwowe serwisy serbskiej administracji. Warto także sprawdzać portal Serbskiej Organizacji Turystycznej zajmującej się promocją kraju oraz, w dobie pandemii, informowaniem o bieżących ograniczeniach na granicy oraz wewnątrz Serbii.

strona Ambasady RP w Belgradzie

serbski, państwowy portal COVID-19 (po angielsku)

Facebook i Twitter Ambasady RP  w Belgradzie

strona Serbskiej Organizacji Turystycznej (po angielsku)

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida »

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Serbia | Belgrad | koronawirus | epidemia | Bałkany | wakacje 2021 | gdzie na wakacje 2021

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje