Reklama

Malta: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie są obostrzenia pandemiczne?

Malta jest urokliwym miejscem, pełnym nietuzinkowych zabytków /materiały prasowe

Malta jest jednym z ciekawszych miejsc, które można odwiedzić na Morzu Śródziemnym. Kamieniste plaże, ukryte pod wodą liczne wraki, nietuzinkowa mieszanka kultur i dziesiątki tawern. Na Maltę można polecieć tanimi liniami z kilku polskich lotnisk. O czym trzeba pamiętać podczas planowania wakacji 2021 na Malcie? Jakie dokumenty są potrzebne? Jaka ograniczenia panują na miejscu?

Reklama

 Malta jest specyficznym miejscem. Leży na środku Morza Śródziemnego, na przecięciu szlaków żeglugowych i kultur. Na wyspie widoczne są wpływy arabskie, włoskie, hiszpańskie i brytyjskie. 

Reklama

Maltańczycy na co dzień posługują się językiem maltańskim, który jest spokrewniony z zachodnimi dialektami języka arabskiego. Drugim oficjalnym językiem na Malcie jest angielski. Nie ma więc problemów z porozumieniem się z tubylcami.

Malta: wakacje 2021. Jakie są zasady wjazdu?

Na Maltę można dostać się promem lub samolotem. Pierwsza opcja jest znakomita, jeśli planujecie zwiedzić po drodze Włochy. Pomiędzy Maltą a Sycylią istnieje przeprawa promowa, którą można dostać się na wyspę w niespełna dwie godziny.

Na Maltę można przylecieć samolotem. Międzynarodowy Port Lotniczy Malta znajduje się w mieście Luqa. Loty z Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Poznania obsługuje linia lotnicza Ryanair, a z Katowic, Warszawy i Gdańska Wizz Air.

W obu przypadkach pasażerowie przybywający na Maltę z krajów znajdujących się na "bursztynowej liście", tak, jak obecnie Polska, są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu COVID-19 PCR przed wejściem na pokład samolotu lub promu. Test musi być wykonany maksymalnie 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu na Maltę.

Jeśli nie zostanie przedstawiony negatywny wynik testu PCR, po przybyciu należy natychmiast wykonać test wymazowy lub przejść 14-dniowy, płatny okres kwarantanny.

Od 1 lipca 2021 r. wszyscy obywatele UE (w tym Polacy) podróżujący na Maltę mogą być zwolnieni z obowiązku przedstawienia wyniku testu.

Warunkiem jest to, aby przed wejściem na pokład samolotu przedstawić certyfikat szczepienia. Certyfikat musi być wydany dla szczepionki, która jest zatwierdzona przez maltańskiego inspektora zdrowia publicznego, a są to: Pfizer-BioNtech, Moderna, Oxford-AstraZeneca, Johnson & Johnson. 

Osoby zaszczepione przeciw koronawirusowi powinny mieć przy sobie cyfrowy paszport, świadczący o przyjętej dawce szczepienia.

Osoby podróżujące na Maltę samochodem muszą pamiętać, że muszą przebywać w strefie zielonej lub bursztynowej przez co najmniej 14 dni poprzedzających przybycie na Maltę i powinna być w stanie przedstawić dowód tego pobytu. Maltańskie przepisy nie precyzują, jakiego rodzaju mają to być dowody.

Wakacje na Malcie. Jak wygląda sytuacja na miejscu?

Obecnie rząd Malty poluzowuje obostrzenia. Od 7 czerwca kluby muzyczne, bary i restauracje mogą gościć maksymalnie 6 osób przy jednym stole. Alkohol można podawać tylko za pośrednictwem serwisu stołowego, i tylko jeśli zamówiono jedzenie.

Teatry i kina pracują w reżimie sanitarnym, tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.

W miejscach publicznych można się gromadzić w grupach nie większych niż 6 osób.

W zamkniętych pomieszczeniach należy nosić maseczki.

Rząd Malty regularnie aktualizuje informacje o obostrzeniach na tej stronie. W razie potrzeby uzyskania bardziej szczegółowych informacji można skorzystać z infolinii dla turystów: +356 2169 2447 lub wysłać pytanie drogą mailową na adres: tourismcovid-19helpline@visitmalta.com.


INTERIA.PL

Reklama