Reklama

Gruzja: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [Aktualne informacje]

Podróże do Gruzji stały się popularne wśród polskich turystów /123RF/PICSEL

Gruzja od kilku lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów, a dzieje się tak w dużej mierze dzięki otwartej siatce połączeń oferowanych przez tanie linie lotnicze. O czym trzeba pamiętać w dobie koronawirusa podczas planowania wakacji 2021 w Gruzji? Jakie dokumenty są potrzebne oraz jaka sytuacja panuje na miejscu?

Reklama

 Ośnieżone szczyty Kaukazu, średniowieczne klasztory, wielowiekowa historia oraz gościnność mieszkańców. To tylko krótki wycinek tego, co nas będzie czekać podczas planowanych wakacji 2021 w Gruzji. Jak musimy się przygotować do wyjazdu?

Gruzja 2021. Jakie są zasady wjazdu?

Reklama

Zasady wjazdu na teren Gruzji są zróżnicowane w zależności od tego, czy jesteśmy zaszczepieni czy nie. Osoby, które zostały w pełni zaszczepione (jedno- lub dwudawkowym preparatem) nie muszą rejestrować się w gruzińskim systemie elektronicznym.

Osoby, które przybywają drogą lotniczą, powinny posiadać zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-10. Należy mieć ze sobą zaświadczenie w języku angielskim. Władze Gruzji nie określają dokładnie, jak ma wyglądać dokument. Może to być polskie "Poświadczenie przyjęcia szczepionki na COVID-19" lub unijny, zielony certyfikat wydrukowany z Internetowego Konta Pacjenta. Po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki od razu można wjechać do Gruzji.

Osoby, które przybywają drogą lądową lub morską, powinny posiadać poza zaświadczeniem o przyjęciu szczepionki wspomnianym powyżej także dokument z negatywnym wynikiem testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godzin przed przyjazdem do kraju. Takie zaświadczenie także powinno być w języku angielskim. Osoby te nie mają obowiązku wypełniania formularza elektronicznego.

W przypadku braku posiadania zaświadczenia o szczepieniu dotyczącego osób przylatujących do Gruzji lub zaświadczenia o szczepieniu i negatywnym wyniku na COVID-19 dotyczącego pozostałych podróżnych, można spotkać się z odmową wjazdu na teren kraju podczas kontroli paszportowej. Ambasada RP w Tbilisi rekomenduje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, które pokryłoby koszty ewentualnej hospitalizacji z powodu zakażenia się koronawirusem.

Wakacje w Gruzji. Jak wygląda wjazd dla osób niezaszczepionych?

Jeśli przylatujemy z Polski bezpośrednio lub z przesiadką w innym kraju albo przyjeżdżamy drogą lądową (w tym także tranzytem) lub morską z Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Izraela, Szwajcarii, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Turcji, Armenii, Azerbejdżanu, Ukrainy, Kazachstanu, Rosji, Białorusi, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Japonii, Kanady, Kuwejtu, Chin, Korei Południowej, Mołdawii i Omanu to mamy obowiązek wypełnić formularz elektroniczny oraz mieć podczas przekraczania granicy zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godzin. Zaświadczenie także powinno być napisane w języku angielskim. Dzieci, bez względu na wiek, także powinny mieć wypełniony formularz oraz posiadać zaświadczenie. Po 3 dniach pobytu w Gruzji powinniśmy wykonać kolejny test PCR na własny koszt. W okresie pomiędzy dniem wjazdu do Gruzji a dniem wykonania drugiego testu na COVID-19 możemy swobodnie się przemieszczać po kraju.

Aktualny rozkład lotów do/z Gruzji można znaleźć na stronie Gruzińskiej Agencji Lotnictwa Cywilnego. W przypadku kupna biletów należy korzystać ze stron internetowych poszczególnych przewoźników.

Pobyt w Gruzji. Jak wygląda sytuacja na miejscu?

Na terenie Gruzji obowiązuje godzina policyjna od 23:00 do 04:00, podczas której funkcjonuje zakaz poruszania się pieszych i ruchu komunikacyjnego. Jeśli pilnie potrzebujemy się przemieścić pod kraju, to musimy wtedy zadzwonić na specjalną infolinię policji 144 (tylko w Gruzji w godzinach 09:00-21:00). Należy wtedy podać dane osobowe kierowcy i pasażerów, numer tablicy rejestracyjnej pojazdu oraz cel przejazdu.

Ograniczenie w poruszaniu się podczas godziny policyjnej nie dotyczy m.in. usług na wynos i z dostawą, usług naprawczych czy prywatnej działalności budowlanej.

Należy pamiętać podczas wakacji w Gruzji, że jest obowiązek noszenia maseczki ochronnej w zamkniętych miejscach publicznych, transporcie, taksówkach oraz na otwartej przestrzeni.

Ambasada RP w Gruzji zaleca unikać większych skupisk ludzi, dbać o higienę i regularną dezynfekcję rąk.

W przypadku niestosowania się do ww. zasad można liczyć się z dotkliwymi karami finansowymi. Za naruszenie zasad kwarantanny może zostać wymierzona grzywka do 3000 lari (ok. 3500 złotych). W przypadku recydywy grozi nam kara pozbawienia wolności do 3 lat. Za brak maseczki w przestrzeni publicznej można dostać karę w wysokości 20 lari (ok. 23 złote), a za naruszenie zasad godziny policyjnej w wysokości do 2000 lari (ok. 2350 złotych).

Gruzja 2021. Co robić, jak zachorujemy na koronawirus?

W przypadku wystąpienia u nas objawów infekcyjnych sugerujących zachorowanie na COVID-19, takich jak gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu, to należy bezzwłocznie zadzwonić na numer alarmowy 112. Ponadto można skontaktować się z Ministerstwem Zdrowia w Gruzji poprzez numer 1505.

Adresy szpitali zakaźnych:

Tbilisi - Infectious Diseases, AIDS and Clinical Immunology Research Center, 16 Alexander Kazbegi Ave.

Kutaisi - LG Clinic,  6a Chechelashvili Str.

Batumi - Infectious Diseases, AIDS and Clinical Immunology Research Center, 113 Vakhtang Gorgasali Str.

Zugdidi - Infectious Diseases, AIDS and Clinical Immunology Research Center, 206 Gamsakhurdia Str.

Gdzie szukać aktualnych informacji?

Najnowsze informacje na temat panujących obostrzeń oraz zasad wjazdu do Gruzji znajdziemy na stronie Ambasady RP w Gruzji. Warto również regularnie sprawdzać konto Ambasady na Facebooku i Twitterze.

Listę klinik wykonujących testy PCR można również może okazać się przydatna podczas wakacji 2021 w Gruzji.

Na platformie STOPCOV także znajdziemy podstawowe informacje na temat sytuacji epidemicznej w kraju.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Gruzja | koronawirus | pandemia | Podróże | wakacje 2021 | gdzie na wakacje 2021