Reklama

Chorwacja: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [Aktualne informacje]

Wybierasz się na wczasy do Chorwacji? Sprawdź najnowsze zasady wjazdowe /123RF/PICSEL

Planujesz wakacje w Chorwacji? Oto, co warto wiedzieć przed wyjazdem. Poniżej znajdziesz zasady, przepisy i regulacje wjazdowe obowiązujące na terenie tego kraju.

Reklama

 Chorwacja niezmiennie bije rekordy popularności wśród turystów w naszym kraju. Choć sezon turystyczny ruszył już pełną parą, to przy planowaniu wakacji 2021 w Chorwacji trzeba uwzględnić zasady, które zostały wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Chorwacji na wakacje? Kto jest zwolniony z kwarantanny? Kiedy i jakiego typu testy trzeba wykonać, aby móc spędzić wakacje 2021 w Chorwacji? O jakie dokumenty trzeba zadbać przed podróżą i gdzie warto się zarejestrować?

Wakacje 2021 w Chorwacji. Kto jest zwolniony z testów?

Reklama

Chorwacja już od 1 kwietnia jest otwarta i gotowa na przyjęcie turystów. Na wakacje można się tam wybrać zarówno samolotem jak i własnym środkiem transportu. Władze w Zagrzebiu cały czas luzują obostrzenia i przepisy związane z pandemią koronawirusa. 

Do Chorwacji mogą wjechać bez konieczności wykonywania testów:

- ozdrowieńcy, którzy poświadczą przechorowanie koronawirusa zaświadczeniem od lekarza bądź pozytywnym wynikiem testu PCR lub antygenowego wykonanym w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ale nie później niż jedenaście dni przed datą przekroczenia granicy

- osoby zaszczepione, które przyjęły drugą dawkę minimum czternaście dni wcześniej i posiadają stosowne zaświadczenie. 

- osoby, które przeszły COVID-19 i przyjęły pierwszą dawkę szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od daty zachorowania, a szczepienie przyjęli w ciągu ostatnich 180 dni. W tym przypadku trzeba przedstawić dwa zaświadczenia: o przechorowaniu COVID-19 oraz o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki.

Chorwacja uznaje unijne zielone certyfikaty (paszporty covidowe)

Granicę Chorwacji mogą także przekroczyć bez testów osoby, które są po pierwszej dawce szczepionki Pfizera, Moderny lub Gamaleya (Sputnik V) i od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 42 dni, bądź osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca i od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 84 dni.  Do Chorwacji bez problemu wjadą także osoby posiadające unijne zielone certyfikaty COVID-19, które potwierdzają szczepienia, wynik testu bądź ozdrowienie. 

Testów przy przekraczaniu granicy nie muszą także wykonywać dzieci do lat dwunastu. Małoletni mogą jednak przekroczyć granicę Chorwacji wyłącznie wtedy, gdy są pod opieką rodziców bądź opiekunów, którzy są ozdrowieńcami albo posiadają zaświadczenie o szczepieniu bądź posiadają negatywny wynik testu.

Wakacje w Chorwacji 2021: Kogo obowiązuje kwarantanna?

Obywatele Unii Europejskiej nie muszą odbywać kwarantanny przed przekroczeniem granicy, jeśli oczywiście spełnią określone wyżej warunki, czyli są ozdrowieńcami, którzy przeszli chorobę w ciągu ostatnich sześciu miesięcy lub odpowiednio wcześnie się zaszczepili i posiadają wymagane zaświadczenia o przechorowaniu COVID-19 oraz o przyjęciu szczepionki. 

Wszyscy pozostali po przekroczeniu granicy Chorwacji są zobowiązani do przejścia dziesięciodniowej kwarantanny. Izolacja może zostać skrócona po przedstawieniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji. Wynik testu trzeba wysłać na adres mailowy przejścia granicznego przez które dana osoba wjeżdżała na terytorium Chorwacji.

Służby graniczne w odpowiedzi powinny przesłać odpowiednie potwierdzenie SMS-em. To warunek wymagany do skrócenia kwarantanny w Chorwacji. Warto pamiętać, że kwarantanna będzie obowiązywać także po przyjeździe/przylocie do Polski. Z jej odbycia zwalania negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku COVIC-19 wykonanego w Polsce maksymalnie do 48 godzin po przekroczeniu granicy z Chorwacją. (Ta zasada dotyczy przy wszystkich podróżach do krajów ze strefy Non Schengen.

Wakacje w Chorwacji 2021: Wymagane dokumenty i formularze

By przy wyjeździe na wakacje do Chorwacji uniknąć przykrych niespodzianek, trzeba mieć przy sobie ważny dowód osobisty bądź paszport i okazać go na granicy. Służby wręczają wszystkim turystom materiały informujące o zaleceniach epidemiologicznych wprowadzonych przez Chorwacki Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego, a turyści są zobligowani do podania miejsca pobytu, adresu e-mail oraz numeru telefonu komórkowego .

Gdzie warto się zarejestrować przed wakacjami w Chorwacji?

Bardzo przydatnym i zalecanym - choć nieobowiązkowym - dokumentem jest także wypełnienie formularza https://entercroatia.mup.hr/. . Najłatwiej zrobić to przez aplikację dostępną m.in. w języku polskim. Wówczas przekroczenie granicy z Chorwacją zajmie tylko chwilę. Wszystkie wymagane dane zostaną zaewidencjonowane w systemie i nie trzeba już ich będzie podawać chorwackim służbom.

Wakacje 2021 w Chorwacji: Czy warto ubezpieczyć się na wypadek COVID-19 i innych chorób?

Pandemia koronawirusa narzuca konieczność przestrzegania szczególnych środków ostrożności i zabezpieczenia się na wypadek chorób oraz zakażenia koronawirusem. Popularna  wśród turystów karta EKUZ umożliwia dopłatę do świadczeń zdrowotnych w sytuacjach nagłych, takich jak choroba czy wypadek, ale w bardzo okrojonym zakresie. 

(Pacjent pokrywa ok. 1-5 proc. kosztów konkretnej usługi medycznej). Dlatego choćby dlatego warto wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która umożliwia pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i ewentualnego powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego. Jeśli turysta będzie musiał wypełnić nakaz poddania się kwarantannie wydany przez chorwackie władze, zostanie obciążony ewentualnymi kosztami z tym związanymi.

Wakacje w Chorwacji 2021: Zasady, obostrzenia i procedury

W Chorwacji nadal obowiązują procedury związane z pandemią koronawirusa, dlatego planując wakacje w tym kraju trzeba mieć przy sobie maseczki. Twarz należy zasłaniać w obiektach handlowych; instytucjach medycznych; środkach transportu publicznego (w tym również promach i taksówkach); na dworcach, na poczcie, w kantorach, punktach usługowych, takich jak fryzjer czy kosmetyczka oraz w przestrzeni publicznej, gdy nie można zachować bezpiecznego dystansu od innych osób. W obiektach  gastronomicznych i rozrywkowych trzeba zachować odpowiedni dystans - 1,5 metra. Ta zasada nie dotyczy lokali na świeżym powietrzu. Personel restauracji czy baru jest zobligowany do noszenia maseczek i dbałość o bezpieczeństwo turystów.

Planujesz wakacje 2021 w Chorwacji? Tutaj znajdziesz aktualne informacje

Wszystkie aktualne informacje o  sytuacji epidemiologicznej w Chorwacji, obowiązujących obostrzeniach i procedurach w związku z koronawirusem są publikowane na bieżąco na stronie internetowej MSZ oraz profilu na Facebooku polskiej ambasady w Zagrzebiu.

Strona MSZ z informacjami o przepisach wjazdowych dotyczących Chorwacji

Chorwacka Wspólnota Turystyczna przedstawicielstwo w Polsce - codziennie aktualizowany post na oficjalnym profilu FB

Profil polskiej ambasady w Zagrzebiu na Facebooku

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Chorwacja | wakacje | koronawirus | pandemia | przepisy | covid | Covid-19 | COVID19 | obostrzenia | zasady | wjazd | paszport | wczasy | 2021